Περίπατος για την ΑΕΛ

Ένα εύκολο απόγευμα ήταν το σημερινό για την ΑΕΛ που επικράτησε εύκολα στο κλειστό της Νεάπολης με 90-56 κόντρα στον Αρκαδικό, για το πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Α2′ Εθνικής κατηγορίας. Οι “βυσσινί” με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και μετά “πάτησαν” γκάζι δίχως να προβληματιστούν από τον αντίπαλο κάνοντας το τρία στα τρία στο φετινό πρωτάθλημα.

Με όπλο τη καλή άμυνα η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα. Μάλιστα κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με 18-12. Στην δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Αβραάμ Παπαδόπουλου κατάφεραν να φτάσουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο (29-19), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με την ΑΕΛ να είναι μπροστά με 44-27.

Με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου, οι γηπεδούχοι μπήκαν στο παρκέ, δείχνοντας πως δεν θα αφήσουν κανένα δικαίωμα ελπίδας στον αντίπαλό τους. Με τον ίδιο ρυθμό συνέχισαν μέχρι τέλους, όπου πέτυχαν και τη μεγαλύτερη διαφορά στη τελευταία επίθεση με τον Σάκη Κουτίνα για το 90-56 (+34).

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 44-27, 68-40, 90-56.

ΑΕΛ (Αβραάμ Παπαδόπουλος): Σαριμπαλίδης 8 (2), Πολίτης 17 (3), Σταμπουλής 7, Παπαχρήστος 11 (1), Δεληγεώργης 7, Κουτίνας 2, Φιλιππόπουλος, Τσιλούλης 16 (1), Μαλτέσιος 4, Κουβελάς, Τσούτσος 9 (1), Θορστέινσον 9 (1).

Αρκαδικός (Γιάννης Διαμαντάκος): Καραμαλέγκος 3, Πίνης 3 (1), Τσακαλέρης 3, Κουρέπης, Κοψαύτης 6 (1), Προδρόμου 8, Τζάτζας, Τσέλλος, Ρέντικας 17 (2), Γαρμπής 1, Σπυριδάκης, Τζουγκαράκης 15.