«Μοιρασιά» στο Αλκαζάρ

Από ένα βαθμό μοιράστηκαν στο στάδιο Αλκαζάρ ΑΕΛ και ΑΕΚ για το πρωτάθλημα της Κ20 της Super League, με το τελικό σκορ να είναι 2-2. Σε μία αναμέτρηση που είχε τρία πέναλτι, αρκετή δύναμη και έναν τραυματισμό για παίκτη της ΑΕΛ. Τα τέρματα για τους γηπεδούχους σημείωσαν Κεϊτά (9′) και Χοτζάλι (23′) από το σημείο του πέναλτι.

Στο Αλκαζάρ πάντως το παρόν έδωσαν και αρκετά μέλη της ανδρικής ομάδας. Άγγελος Αναστασιάδης, Απόστολος Τερζής και Θωμάς Κυπαρίσσης παρακολούθησαν μαζί την αναμέτρηση της Κ20, ενώ στο γήπεδο βρέθηκαν και αρκετοί παίκτες.

Μελανό σημείο του παιχνιδιού ο τραυματισμός του Κουσιά στο 23′. Ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ κέρδισε το πέναλτι σε εκείνη τη φάση, αλλά αναγκάστηκε να αποχωρήσει τραυματίας από το παιχνίδι. Στο 42ο λεπτό ήρθε και ασθενοφόρο όπου τον παρέλαβε από το γήπεδο.

Η ΑΕΛ μπήκε πιο επιθετικά στο παιχνίδι απειλώντας για πρώτη φορά στο 4′ με την κεφαλιά του Κεϊτά όμως να περνά άουτ. Η απάντηση των φιλοξενούμενων δόθηκε δύο λεπτά μετά, όταν σε φάση διαρκείας στα καρέ των “βυσσινί” η μπάλα έφτασε στον Κοφσονίδη, αλλά το σουτ έδιωξε αρχικά ο Παπαπολυμέρου και στη συνέχεια οι αμυντικοί.

Τελικά το πρώτο τέρμα ήρθε ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. Ο Μπούσης ανέτρεψε τον Μακρή μέσα στη περιοχή με τον διαιτητή να σημαδεύει την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κεϊτά που ήταν εύστοχος για το 1-0.

Νέο πέναλτι, νέο γκολ για το συγκρότημα του Σάκη Αναστασιάδη. Στο 23′ ο Κουσιάς ανατράπηκε μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ από τον Τάμπα με τον διαιτητή να σφυρίζει την παράβαση. Βέβαια σε αυτή τη φάση ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ στάθηκε άτυχος καθώς αποχώρησε τραυματίας, ενώ λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου αποχώρησε από το στάδιο Αλκαζάρ με ασθενοφόρο. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Χοτζάλι που από τα έντεκα μέτρα ήταν εύστοχος για το 2-0.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και στο 31΄ο Λίτσι είδε το σουτ του να μπλοκάρεται σε δεύτερο χρόνο από τον Παπαπολυμέρου. Ενώ οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν ένα λεπτό μετά με… πέναλτι. Ο Σπιλιώτης βρέθηκε μέσα στη περιοχή και παρά το γεγονός πως κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ο διαιτητής υπέδειξε πέναλτι. Ο Τσέλιος πάντως δεν δυσκολεύτηκε κι αυτός με τη σειρά του να σκοράρει για το 2-1.

Λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια η ΑΕΛ θα μπορούσε να πάρει αέρα δύο τερμάτων ξανά, αλλά ο Χατζής στο 39′ και ο Μακρής στο 41′ δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Μία ώρα παιχνιδιού συμπληρώθηκε για τη πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τσέλιος εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή της ΑΕΛ και αριστερά, με πάσα με τους “κιτρινόμαυρους” με κομπίνα να αφήνουν τη μπάλα στο Λίτσι που σούταρε έξω από την περιοχή, αλλά ο Παπαπολυμέρου αρχικά και στη συνέχεια το οριζόντιο δοκάρι απέτρεψαν το τέρμα.

Η ΑΕΛ απάντησε λίγα λεπτά μετά στη χαμένη ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Ο Καραλούλης εκτέλεσε φάουλ λίγα μέτρα μπροστά από το κέντρο, με τον Κεϊτά να παίρνει την κεφαλιά στη μεγάλη περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από τα δοκάρια του Πάντου.

Η ΑΕΚ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια στο 73′. Ο Γιούσης βρήκε με κάθετη τον Σπιλιώτη μέσα στη περιοχή της ΑΕΛ, με τον τελευταίο να μην δυσκολεύεται να πλασάρει τον Παπαπολυμέρου για το 2-2. Το παιχνίδι στη συνέχεια έγινε αρκετά δυνατό με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τρόπο να φτάσουν στις αντίπαλες εστίες.

Στις καθυστερήσεις η ΑΕΛ κατάφερε να φτάσει κοντά στο γκολ αρχικά με τον Κεϊτά, αλλά το σουτ του Γάλλου απέκρουσε ο Πάντος, ενώ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τζέκα κατάφερε να βρεθεί σε θέση τετ-α-τετ και να σκοράρει, αλλά ο βοηθός υπέδειξε τον επιθετικό σε αντικανονική θέση.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΛ (Αναστασιάδης): Παπαπολυμέρου, Κυρίτσης, Παπαδόπουλος, Ναλμπάντης, Καλούσης, Γεωργακόπουλος, Μακρής (82′ Αναγνώστης), Κουσιάς (27′ λ.τ. Χατζής), Καραλούλης (77′ Τζέκα), Κεϊτά, Χατζής.

ΑΕΚ (Παναγιωταράς): Πάντος, Τάμπας (61′ Βαφειάδης), Ψανής, Κοφσανίδης, Μπούσης, Μπάμπης (71′ Γιούσης) Σπιλιώτης (88′ Λημνιός), Λίτσι, Ασπρογιάννης, Τσέλιος, Αντωνίου.

Διαιτητής: Χιώτης. Βοηθοί: Κυρατζούλης, Πλάτσκοβιτς.

This entry was posted on 16 Οκτωβρίου 2016, in ΑΕΛ. Bookmark the permalink.