Ισοπαλία για Super League στην Κέρκυρα

«Σούπα» το ντέρμπι

Κέρκυρα και ΑΕΛ ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0) στο ντέρμπι κορυφής της Football League. Χωρίς μεγάλες φάσεις το ματς αλλά με πολύ… ξύλο και μία -σωστή- αποβολή κατά της Κέρκυρας. Κέρκυρα και ΑΕΛ ήρθαν ισόπαλες χωρίς σκορ (0-0) σε ένα παιχνίδι χωρίς μεγάλες φάσεις, αλλά με πολύ… ξύλο και μία -σωστή- αποβολή, για τον τερματοφύλακα της Κέρκυρας, Φώτη Κουτζαβασίλη
Το ματς είχε στο ξεκίνημά του πολύ καλό ρυθμό, με τους παίκτες της Κέρκυρας και της AEΛ να δείχνουν διάθεση να παίξουν ανοικτά. Ωστόσο, στο πρώτο μέρος αμφότεροι κατάφεραν τελικά να απειλήσουν μόνο με μακρινά σουτ, οι μεν γηπεδούχοι με τον Κόντο στο (31’, 37’) και οι δε φιλοξενούμενοι  σε δύο περιπτώσεις (35’, 44’).

Στην επανάληψη, το σκληρό παιχνίδι και οι δυνατές μονομαχίες ήταν αυτές που κυριαρχούσαν στα πρώτα λεπτά. Ο χρόνος περνούσε, Κέρκυρα και ΑΕΛ δεν μπορούσαν να φτιάξουν καθαρές ευκαιρίες και στο 78’ οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν. Ο Βαρέλα έφυγε στην αντεπίθεση, προσπάθησε να πλασάρει τον Κουτζαβασίλη που είχε βγει από την εστία του, με τον τερματοφύλακα των Φαιάκων να αντικρίζει σωστά την κόκκινη κάρτα.

Ο Αλέκος Βοσνιάδης, όμως, είχε ολοκληρώσει τις αλλαγές του και κάτω από τα δοκάρια κάθισε ο Ντουαλά. Ωστόσο, ο Αφρικανός μεσοεπιθετικός της Κέρκυρας όποτε χρειάστηκε, σε κάποια μακρινά σουτ, μπλόκαρε τη μπάλα και κράτησε το μηδέν μέχρι το φινάλε.

Η ΑΕΛ απείλησε με ένα χλιαρό σουτ του Μπόγιοβιτς στο 90′ όμως ο σημερινός τερματοφύλακας Ντουαλά μπλόκαρε τη μπάλα.

Οι συνθέσεις:

ΚΕΡΚΥΡΑ (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Γκόμεζ, Βενέτης, Κρητικός (77′ Μπαλντοβαλίεφ), Αρναρέλλης (32′ Σουάνης), Ζορμπάς, Παμλίδης (60′ Ντουαλά), Κόντος, Χιντζίδης, Ιωάννου, Νίκιτς.
Στον πάγκο έμειναν: Τριαντάφυλλος, Γεωργακόπουλος, Γρομητσάρης, Ανδρεόπουλος.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης): Ξενοδόχοβ, Βέρτζος, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης, Αναστασόπουλος, Ναγιάρ (46′ Ουρτάδο), Ρέντζας (67′ Μπανούσης), Μπόγιοβιτς, Βαρέλα (80′ Λαμπρόπουλος), Κουτσιανικούλης.
Στον πάγκο έμειναν: Καβουσάκης, Μαρουκάκης, Κοντοχρήστος, Καπός.

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών). Βοηθοί: Πρέντζας (Δυτ. Αττικής), Φωτόπουλος (Αθηνών).

This entry was posted on 16 Απριλίου 2016, in ΑΕΛ. Bookmark the permalink.