ΑΕΛ είσαι… και είσαι Κυπελλούχος

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ

Με ένα πολύ καλό πρώτο μέρος, αλλά ένα… ανύπαρκτο δεύτερο η ΑΕΛ πανηγύρισε το πρώτο Κύπελλο Γ΄Εθνικής. Καλύτερος παίκτης ο Στεφανίδης που σκόραρε δύο γκολ αλλά είχε το πάθος που χρειαζόταν η ομάδα. Για τον Πανελευσινιακό είχε ισοφαρίσει προσωρινά ο Κουσκουνάς. Τελικό σκορ 2 – 1 υπέρ της ΑΕΛ.

Ιδανικό ξεκίνημα και… γκολ από τα αποδυτήρια!

Παιχνίδι που ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα της ΑΕΛ που μόλις στο τέταρτο λεπτό της αναμέτρησης ο Νεμπεγλέρας τροφοδότησε μέσα στη περιοχή τον Καρακατσάνη που έγινε αποδέκτης της μπάλας, αλλά με τον πρώην «βυσσινή» Στουρνάρα να τραβάει από την φανέλα τον αριστερό χαφ και τον διαιτητή κ. Σελήμο να καταλογίζει αμέσως την παράβαση και να σημαδεύει την άσπρη «βούλα». Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στεφανίδης όπου από τα έντεκα μέτρα νίκησε τον Τσαλκιτζίδη κι έκανε το 1 – 0.

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ

Βέβαια έξω από το γήπεδο και από την πλευρά των φίλων της ΑΕΛ υπήρξε πρόβλημα με τους φίλους της ομάδας να μην μπορούν να μπουν στο γήπεδο, ενώ τους υπεύθυνους ασφαλείας να δηλώνουν πως έγινε το λεγόμενο «ντου» από 250 φιλάθλους. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα δεκάλεπτη καθυστέρηση στην αναμέτρηση, ενώ ακούστηκαν αρκετές φορές συστάσεις από τα μεγάφωνα και τον διαιτητή να περιμένει το αναμενόμενο…ok  για να δώσει τη συνέχεια.

Αφού ο διαιτητής έδειξε πως όλα ήταν εντάξει για να συνεχιστεί η αναμέτρηση, η ομάδα της Ελευσίνας ήταν αυτή που κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια. Και μάλιστα με τον ίδιο τρόπο όπου κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ η τυπικά γηπεδούχοι. Ο Ρούσης τράβηξε τον Σχοινά όπου είχε μπει μέσα στην περιοχή με ων διαιτητή να μην την χαρίζει και να σημαδεύει το σημείο του πέναλτι. Εκτελεστής ήταν ο ίδιος που κατάφερε να νικήσει τον Σικαλία για το 1 – 1 και το παιχνίδι να ξεκινά και πάλι από την αρχή.

ʕЅˋϠàň͉ʇӠ/ ԅˉʏӠ/ ˁщӁ - Ёͅ˅ՓɍɁʏӠ

Από εκεί και έπειτα η ομάδα της ΑΕΛ πήρε ξανά τον έλεγχο του αγώνα με τους «βυσσινί» να προσπαθούν να πετύχουν ένα τέρμα για να πάρουν και πάλι »κεφάλι» στο σκορ. Μάλιστα η ΑΕΛ έφτασε κοντά στο γκολ με δύο προειδοποιητικές βολές η πρώτη στο 24′ όταν ο Νεμπεγλέρας σέντραρε και τερματοφύλακας των Πανελευσινιακού πρόλαβε τελευταία στιγμή τον Γκούρτσα. Ενώ δύο λεπτά μετά και πάλι ο αρχηγός επιχείρησε νέα σέντρα και τον Γκούρτσα να παίρνει την κεφαλιά, αλλά ο Τσαλκιτζίδης να αποκρούει εντυπωσιακά πάνω στη γραμμή.

Με την πίεση της ΑΕΛ να αποδίδει «καρπούς» στο 29′ όταν ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά. Η έξοδος του Τσαλκιτζίδη, θύμισε περισσότερο αυτή τη του Μεσολογγίου, με τον γκολκίπερ να μην μπορεί να πιάνει τη μπάλα και να καταλήγει στο δεύτερο δοκάρι εκεί όπου ο Στεφανίδης με το… στήθος »έσπρωξε» απλά τη μπάλα στα δίχτυα για να δώσει και πάλι το προβάδισμα και το σκορ να γράφει στον «πίνακα» και πάλι 2 – 1 υπέρ των «βυσσινί».Ενώ στο 31′ θα μπορούσαν να πετύχουν ακόμα ένα τέρμα όταν ο Καρακατσάνης έβγαλε συρτή σέντρα στον Πατινιώτη πάρε – βάλε με τον επιθετικό μέσο όμως να μην μπορεί να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Από εκεί έπειτα ο Πανελευσινιακός ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι με το παιχνίδι να μεταφέρεται στο κέντρο, ενώ χάθηκαν και μερικές μικροευκαιρίες στο 32′ με τον Κουσκουνά να σουτάρει αρκετά άουτ και δύο λεπτά μετά τη σέντρα του Στουρνάρα να διώχνει σε κόρνερ ο Σικαλιάς. Λογικά παράλληλα και τα εννέα λεπτά καθυστερήσεων που δόθηκαν μετά την διακοπή στην έναρξη, πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Ισορροπημένο παιχνίδι και από τους δύο

Χωρίς να έχει κάτι ιδιαίτερο το πρώτο εικοσάλεπτο μετά την ανάπαυλα η ομάδα της Λάρισας έχασες κάποιες ευκαιρίες που όμως δεν ήταν μεγάλη απειλή για την εστία του Τσαλκιτζίδη. Στο 54΄ασυνενοησία μεταξύ Τσαλκιτζίδη και Παπαπαναγιώτου αλλά δεν μπόρεσε ο Γκούρτσας να απειλήσει, ενώ μέσα σε δύο λεπτά οι «βυσσινί» έχασαν ακόμα είδαν τον Γκούρτσα να σουτάρει αλλά το σουτ του να μπλοκάρει ο τερματοφύλακας και στο 56΄σέντρα σουτ του Μήτση η μπάλα έφτασε στο  Στεφανίδη που είδε τη πορεία της μπάλας μετά το σουτ να περνά δίπλα από το αριστερό παραθυράκι της αντίπαλης εστίας.

Από την άλλη η ομάδα του Πανελευσινιακού προσπάθησε να απειλήσει με γρήγορες αντεπιθέσεις και εξέφρασε έντονα παράπονα όταν στο 67ο λεπτό ο Δουκάκης που είχε περάσει σαν αλλαγή επιχείρησε σέντρα με τη μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Ρούση, αλλά ο διαιτητής να δείχνει να συνεχιστεί κανονικά το παιχνίδι.

απειλητικός ο Πανελευσινιακός…

Η ΑΕΛ έχοντας χάσει το χώρο του κέντρου μετά και την έξοδο και του Πατινιώτη, είδε τους παίκτες της Ελευσίνας να γίνονται ιδιαίτερα απειλητική. Μάλιστα ο Σικαλιά ενημέρωσε και τον Ρούσση να προσέχει τα σουτ του Ουέλινγκτον. Έτσι στο 76′ μετά από τρομερό λάθος του Ρούσση ο Κουσκουνάς έκλεψε τη μπάλα και βγήκε απέναντι από τον Σικαλιά που απέκρουσε σε κόρνερ. Κόρνερ που έβγαλε νέα μεγάλη φάση με τον Αλεξανδρόπουλο να πιάνει το «γυριστό» σουτ μέσα στη περιοχή, αλλά ο γκολκίπερ να λέει ακόμα μια φορά όχι και να αποκρούει εντυπωσιακά.

ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ

Ενώ ο Ουέλιγκτον απείλησε στο 82′ όταν στο φάουλ που δοκίμασε είδε τη μπάλα να περνά μόλις άουτ. Ενώ ακριβώς στο 90ο λεπτό όταν ο Δουκάκης έβγαλε ωραία μπαλιά στον Κουσκουνά με τον τελευταίο να πλασάρει άστοχα και τη μπάλα να περνά για λίγο άουτ. Δείχνοντας παράλληλα πως η ομάδα της ΑΕΛ στο τέλος έπαιζε με «βαριά» πόδια και χωρίς εμπιστοσύνη.

Και η ΑΕΛ Κυπελλούχος

Με το τέλος και των τεσσάρων λεπτών καθυστερήσεων ο κ. Σελιμός έβαλε τη σφυρίχτρα του για τελευταία φορά δείχνοντας τη λήξη με τους παίκτες της ΑΕΛ να πανηγυρίζουν  την κατάκτηση του κυπέλλου.

Πολυτιμότερος παίκτης ο Νέστορας Στεφανίδης

Ο επιθετικός της ΑΕΛ άξια παίρνει τον τίτλο του πολυτιμότερου παίκτη της αναμέτρησης καθώς πέτυχε και τα δύο τέρματα των «βυσσινί», ενώ στο δεύτερο ημίχρονο όπου η ομάδα δεν έπαιζε καθόλου καλά, ήταν ο μόνος που ξεχώρισε δίνοντας σημαντικές μάχες στο χώρο του κέντρου από τις οποίες οι περισσότερες ήταν κερδισμένες.