Μια κακή ΑΕΛ στον τελικό…

Η ΑΕΛ στον τελικό μετά από ματς γκραν γκινιόλ στον Εύοσμο!

Ισόπαλο 2 – 2 έληξε το παιχνίδι των «βυσσινί» με τον Αγροτικό Αστέρα

Χιτσκοκικό φινάλε είχε ο επαναληπτικός αγώνας της ημιτελικής φάσης του κυπέλλου της Γ’ Εθνικής μεταξύ του Αγροτικού Αστέρα και της ΑΕΛ.

Παρά το γεγονός ότι οι «βυσσινί» προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 1 – 0, βρέθηκαν στην επανάληψη να χάνουν με 2 – 1 και ισοφάρισαν λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, πετυχαίνοντας την πρόκριση στον μεγάλο τελικό!

Υπενθυμίζεται ότι το πρώτο παιχνίδι στο Αλκαζάρ είχε λήξει ισόπαλο με 1 – 1.

Στο 62’ ο Αγροτικός Αστέρας έμεινε με 10 παίκτες εξαιτίας της αποβολής του τερματοφύλακα του Ταταρίδη που ανέτρεψε εκτός περιοχής τον Μπουσινάκη.

Παρόλα αυτά, στο 71’ οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με κοντινό σουτ του Παπαδόπουλου μετά από σύγχυση στην περιοχή της ΑΕΛ!

Μάλιστα, στο 77ο λεπτό αποκαταστάθηκαν οι αριθμητικές ισορροπίες, όταν αποβλήθηκε ο Μπουσινάκης που … κατάφερε να αντικρύσει δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε 10 λεπτά!

Σα να μην έφταναν όλα αυτά, ο Αγροτικός Αστέρας πέτυχε στο 82’ λεπτό την πλήρη ανατροπή και προηγείται με το δεύτερο γκολ του Παπαδόπουλου! Η φάση του γκολ ξεκίνησε από … πλάγιο άουτ…

Τελικά, με τη συμπλήρωση των 90 λεπτών, ο Μπλέντι  λύτρωσε τους «βυσσινί» με το γκολ της ισοφάρισης που πέτυχε!

Λίγο πριν τη συμπλήρωση της πρώτης ώρας του αγώνα η ΑΕΛ αναγκάστηκε να κάνει και τρίτη αναγκαστική αλλαγή, όταν τη θέση του τραυματία Πλιάγκα πήρε ο Μπουσινάκης!

ΠΡΩΤΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

Η ΑΕΛ δεν μπήκε καθόλου καλά στο παιχνίδι και μέχρι το 24΄κινδύνεψε δύο φορές να βρεθεί πίσω στο σκορ. Όμως μετά το γκολ του Γκούρτσα οι «βυσσινί» ανέβασαν την απόδοσή τους και δεν κινδύνεψαν ουσιαστικά μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αρνητικό του πρώτου ημιχρόνου ήταν το γεγονός ότι ΑΕΛ αναγκάστηκε να κάνει δύο αναγκαστικές αλλαγές, όταν αντικαταστάθηκαν λόγω τραυματισμού οι Μήτσης και Τσεμπερίδης από τον Σαββίδη και τον Κουλίδη αντίστοιχα.

Η 11αδα της ΑΕΛ: Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Τσεμπερίδης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας, Πατινιώτης, Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι.

Αναπληρωματικοί : Αραμπατζής, Αγρόδημος, Σαββίδης, Καρακούτσης, Μπουσινάκης, Κουλίδης, Κορομηλάς.