Πλήρωσε τα λάθη της…

stefanidis_filippiada_ael_kypello_1

Μακριά από τον καλό της εαυτό η ΑΕΛ δεν κατάφερε να σταθεί στο ύψος των περιστάσεων και γνώρισε την ήττα από τον Εθνικό στη Φιλιππιάδα με 1-0, θυμίζοντας στοιχεία από το παιχνίδι με τον Οικονόμο Τσαριτσάνης. Μία ομάδα ασύνδετη και άνευρη, μία ομάδα με πολλά και παιδαριώδη λάθη – κυρίως στο πρώτο ημίχρονο – που εγκλωβίστηκε εύκολα από τον αντίπαλό της.

Και δεν υπάρχει δικαιολογία για την ΑΕΛ η οποία γνώριζε τη δυναμική του αντιπάλου της, αλλά και τον τρόπο παιχνιδιού του, αλλά δυστυχώς εγκλωβίστηκε με χαρακτηριστική ευκολία και δεν μπόρεσε να αντιδράσει, παρά σπασμωδικά που δεν ήταν αρκετό για να της επιτρέψει να σώσει την «παρτίδα».

Κακή η ΑΕΛ

Με μία 11άδα εκπλήξεων παρέταξε την ΑΕΛ ο Γιώργος Στράντζαλης, αφού αποφάσισε να διατηρήσει τον Σαββίδη στα στόπερ, αντί του Σιάκκα και να χρησιμοποιήσει από την αρχή τον Πλιάγκα, αντί του Καρανίκα.

Στον «βαρύ» αγωνιστικό χώρο η λαρισινή ομάδα έδειξε να έχει σημαντικό πρόβλημα, κόντρα σε μία ομάδα που έπαιξε με πολύ δύναμη και πάθος και από την αρχή έδειξε ότι μόνο εύκολο «θύμα» δεν θα ήταν. Οι γηπεδούχοι μάλιστα πιέζοντας αρκετά στη μεσαία γραμμή έκλεψαν αρκετές μπάλες και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των «βυσσινί» επιχειρώντας κάποια σουτ τα οποία όμως δεν ανησύχησαν στο παραμικρό τον Σικαλίά.

Μάλιστα την πολύ μεγάλη ευκαιρία του αγώνα την έχασε η κακή ΑΕΛ στο 18ο λεπτό, όταν με σκαφτή πάσα ο Κυριακίδης βρήκε τον Πλιάγκα, αυτός μάλλον πίστεψε ότι ήταν σε θέση οφσάιντ και έκανε κακό τελείωμα, ουσιαστικά με το γόνατο, στέλνοντας τη μπάλα πολύ άουτ.

Όσο τα λεπτά κυλούσαν, η ΑΕΛ δεν μπορούσε να διορθώσει την κακή της αγωνιστική εικόνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα στο 28ο λεπτό να δεχθεί αναπάντεχα γκολ. Από αριστερά οι γηπεδούχοι κέρδισαν κόρνερ, ο Σικαλιάς έκανε κακή εκτίμηση και η μπάλα κατέληξε στον Παναγιωτόπουλο, που με διπλή προσπάθεια την έστειλε στα δίχτυα της ΑΕΛ κάνοντας το 1-0, με το οποίο και ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Η επανάληψη

Η ΑΕΛ έδειξε να ξεκινά με περισσότερη επιθετική διάθεση στο δεύτερο ημίχρονο και στο 49’ έχασε την πρώτη της καλή ευκαιρία όταν ο Γκούρτσας από κοντά έστειλε τη μπάλα άουτ, ενώ στο 51’ είχαμε τη διπλή ευκαιρία, με τους Γκούρτσα και Πλιάγκα να μην μπορούν να νικήσουν από κοντά τον Μπαντή.

Με τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο κ. Στράντζαλης έκανε την πρώτη αλλαγή, βάζοντας στον αγωνιστικό χώρο τον Πατηνιώτη στη θέση του Πλιάγκα και περνώντας τον Γκούρτσα στο δεξί άκρο της επίθεσης, τον Στεφανίδη στην κορυφή της, τον Πατηνιώτη πίσω του και τον Μπλέντι στο αριστερό επιθετικό άκρο.

Με την ΑΕΛ λοιπόν να προσπαθεί όλο και περισσότερο φτάνουμε στο 67ο λεπτό όταν ο Κυριακίδης με σουτ σημάδεψε το δεξί δοκάρι της εστίας του Μπαντή, χάνοντας κι αυτός με τη σειρά του μία ακόμη καλή ευκαιρία για τους «βυσσινί» που αναζητούσαν με κάθε τρόπο την ισοφάριση της αναμέτρησης. Μπαίνοντας στο τελευταίο 10λεπτο της αναμέτρησης ο Στράντζαλης έβγαλε από τον αγωνιστικό χώρο τον Σαββίδη και πέρασε το νεαρό Γαρυφαλλόπουλο, παίζοντας πλέον με τρεις στην άμυνα, αφού μοναδικό ζητούμενο για την ΑΕΛ ήταν να φτάσει στην ισοφάριση και να καταφέρει να αποφύγει την ήττα. Το αρνητικό όμως για τους «βυσσινί» ήταν το γεγονός ότι πλέον οι αντίπαλοί τους έκλειναν εύκολα τους χώρους μπροστά από την εστία του Μπαντή και οι ψηλές μπάλες για τα κεφάλια των Γκούρτσα και Στεφανίδη σχεδόν ποτέ δεν έβρισκαν στόχο.

Τελευταία κίνηση από τον κ. Στράντζαλη στο 87ο λεπτό με τον Τζουμάκη να παίρνει τη θέση του Μήτση, τον Μπλέντι να γυρίζει σε θέση αριστερού μπακ και τον νεαρό να παίρνει θέση μπροστά του.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ: Μπαντής, Μούτας, Σιαπέρας (79’ Τσιφλίδης), Δάρλας, Παπαβασιλίου, Γατσέλος, Κολιάκης, Σαπανίδης (67’ Γιαννούλης), Παναγιωτόπουλος, Γεωργίου, Τσακνάκης

ΑΕΛ: Σικαλιάς, Αραμπατζής, Μήτσης (87’ Τζουμάκης) Ρούσσης, Κυριακίδης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (60’ Πατηνιώτης), Σαββίδης (79’ Γαρυφαλλόπουλος), Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι

Πηγή: sportlarissa.gr – Νίκος Ι. Ασπρούδης

This entry was posted on 12 Ιανουαρίου 2014, in ΑΕΛ. Bookmark the permalink.