Οδοστρωτήρας η ΑΕΛ… άλλο ένα 4 – 0

ael_olympos_1

Ποδαρικό με νίκη για την ΑΕΛ στο ΑΛκαζάρ. Όπως τελείωσε το 2013 έτσι ξεκίνησε και τη νέα χρονιά η ΑΕΛ. Οι «βυσσινί» είχαν εύκολο έργο απέναντι στον αδύναμο Όλυμπο Κέρκυρας κερδίζοντας με σκορ 4-0 και συνεχίζουν να προπορεύονται στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Η ομάδα του Γιώργου Στράντζαλη δεν συνάντησε καμία δυσκολία να φτάσει στη νίκη. Για αυτό το λόγο και οι «βυσσινί» δεν φόρτσαραν ιδιαίτερα, αν και θα μπορούσαν να σκοράρουν και άλλα τέρματα στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησαν κυρίως στο πρώτο ημίχρονο.

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και ήδη στο πρώτο 20λεπτο εκτός από το γκολ σπατάλησε και άλλες κλασικές ευκαιρίες ώστε να πετύχει και άλλα τέρματα. Ήταν εμφανής η διαφορά των δύο ομάδων τόσο σε τεχνική, όσο και σε φυσική κατάσταση με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούνε να διεκδικήσουν μπάλες.

Όσο περνούσε, όμως, η ώρα η ΑΕΛ…έριξε στροφές χωρίς ωστόσο ο Όλυμπος να είναι ικανός να φτάσει με αξιώσεις στην εστία του Σικαλια.

Ο Γιώργος Στράντζαλης επέλεξε να χρησιμοποιήσει τον Σαββίδη παρτενέρ του Ρούσση στο κέντρο της άμυνας αφήνοντας τον Βοσκόπουλο στον πάγκο. Επίσης χρησιμοποίησε τον Αραμπατζή δεξιό χαφ στη θέση του τραυματία Πλιάγκα, ενώ επέστρεψε στην 11αδα και ο Κυριακίδης στο χώρο της μεσαίας γραμμής πλάι στον Νεμπεγλέρα.

Πήραν…φωτιά τα «κανόνια»

Στην επανάληψη το σκηνικό του αγώνα δεν άλλαξε με την ΑΕΛ να είναι πιο πιεστική και πιο αποτελεσματική, αφού σε αντίθεση με το πρώτο ημίχρονο κατάφερε να σκοράρει τρεις φορές (2 ο Στεφανίδης και 1 ο Γκούρτσας) και να δώσει διαστάσεις θριάμβου σε μία ακόμη εντός έδρας νίκη της.

ael_olympos_2

Οι φάσεις του αγώνα

2΄: Ο Στεφανίδης σε πλεονεκτική θέση στο σημείο του πέναλτι δεν έπιασε καλά το σουτ με αποτέλεσμα η μπάλα να περάσει άουτ.

5΄: Σωστά ακυρώνεται ως οφσάιντ γκολ που πέτυχε ο Μπλέντι.

7΄: Διπλή χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ. Πρώτα ο Στεφανίδης με κεφαλιά και εν συνεχεία ο Μπλέντι με σουτ δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Βαρελή που αποσόβησε το 1-0.

10΄: Ο Στεφανίδης πιάνει την κεφαλιά, όμως ο Βαρελής για μία ακόμη φορά έσωσε την ομάδα του από βέβαιη παραβίαση.

12΄: Ο Μπλέντι δεν πιάνει όπως θα ήθελε το σουτ και έτσι χάθηκε μια ακόμη καλή φάση για την ΑΕΛ.

18΄ 1-0: Η ΑΕΛ ανοίγει το σκορ με όμορφη κεφαλιά του Σαββίδη έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα.

24΄: Ο Αραμπατζής σουτάρει μέσα από την περιοχή, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Γκούρτσας από κοντά θα σουτάρει άουτ.

35΄: Ωραία συνεργασία των παικτών της ΑΕΛ από τα δεξιά, η μπάλα φτάνει στον Νεμπεγλέρα που επιχειρεί το σουτ το οποίο όμως περνά από τα δοκάρια.

45΄: Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ με τον Στεφανίδη μόνος του μέσα στην περιοχή να μην πλασάρει σωστά.

50΄: Πρώτη καλή φάση για την ΑΕΛ στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπλέντι από αριστερά να σουτάρει και τον Βαρελή να απομακρύνει.

53΄: Καθαρό πέναλτι υπέρ της ΑΕΛ σε χέρι του Κουρή έπειτα από κεφαλιά του Γκούρτσα. «Παίζεται» είπε ο διαιτητής.

61΄: Ο Νεμπεγλέρας εκτελεί το φάουλ, ο Στεφανίδης πιάνει την κεφαλιά αλλά ο γκολκίπερ Βαρελής για μία ακόμη φορά ήταν σε σωστή θέση.

64΄ 2-0: Η ΑΕΛ «διπλασιάζει» τα τέρματά της με τον Στεφανίδη ύστερα από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Ολύμπου να σπρώχνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα.

70΄ 3-0: Πολύ ωραίο σουτ του Στεφανίδη η μπάλα στα δίχτυα.

75΄: Ο Βαρελής διώχνει εντυπωσιακά σε κόρνερ την βολίδα του Νεμπεγλέρα.

84΄: Την απόκρουση του αγώνα κάνει ο Βαρελής σε εξ’ επαφής κεφαλιά του Γκούρτσα.

86΄ 4-0: Η ΑΕΛ πετυχαίνει και τέταρτο τέρμα με κεφαλιά του Γκούρτσα έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα.

Κίτρινες: Καρανίκας (44΄), Γαρυφαλλόπουλος (78΄), Κυριακίδης (83΄) / Κούδας (8΄), Ρομαντζάς (48΄)

Διαιτητής: Ρούσης (Θεσσαλίας), βοηθοί: Τριάντος, Κόκκαλης (Θεσσαλίας).

ΑΕΛ: Σικαλιάς, Καρανίκας (67΄Πατινιώτης), Μήτσης (80΄Αγτζίδης), Σαββίδης, Κυριακίδης, Νεμπεγλέρας, Αραμπατζής, Ρούσσης, Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι (71΄Γαρυφαλλόπουλος).

ΟΛΥΜΠΟΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Βαρελής, Κροκίδης, Βάγιας, Βασιλάκης (71΄Παπάς), Κουρής, Πανδής, Γκερέκος, Ρομαντζάς, Κούδας, Ιωνάς, Καλούδης (69΄Μπακοχρήστος).