Κοζάνη – ΑΕΛ: 1-2 και στους «4» η ΑΕΛ

kozani-ael-goal

Η ΑΕΛ επικράτησε με 2-1 στην παράταση επί της Κοζάνης εκτός έδρας και πέρασε στον ημιτελικό του Κυπέλλου της Γ’ εθνικής κατηγορίας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Αγροτικό Αστέρα.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε αρκετές φάσεις με την Κοζάνη να μπαίνει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας εξαιρετική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με τον Τραυλό στο 1ο λεπτό, όμως ο Σικαλιάς έδιωξε σε κόρνερ. Στην συνέχεια η ΑΕΛ ισορρόπησε το παιχνίδι έχοντας την κατοχή της μπάλας και χάνοντας σπουδαία στιγμή στο 7ο λεπτό με την κεφαλιά του Γκούρτσα, να μπλοκάρεται από τον Αμπατζίδη. Το γκολ ήρθε για τους φιλοξενούμενους, όμως,  στο τελείωμα του πρώτου ημιχρόνου όταν και πίεσαν την ΑΕΛ με συνεχόμενα κόρνερ και ένα από αυτά βρήκε τον Καραμπατζάκη που έκανε την κεφαλιά, κερδίζοντας πέναλτι αφού η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μήτση, σύμφωνα με τον Μπαλατσούκα. Ο Καραμπατζάκης ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα κάνοντας το 1-0 για τους γηπεδούχους. Παρόλα αυτά η ΑΕΛ είχε την ευκαιρία να πάει στο ημίχρονο ισόπαλη στο σκορ, όμως η κεφαλιά του Παπαϊωάννου από καλή θέση πέρασε άουτ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΛ ευτύχισε να ισοφαρίσει χάρη στο σουτ του Νεμπεγλέρα έξω από τη μεγάλη περιοχή κάνοντας το 1-1. Η ομάδα του Γιώργου Στράτζαλη πίεσε τους γηπεδούχους, με το παιχνίδι πάντως να έχει πολλές διακοπές, έχοντας δύο καλές στιγμές με τον Γκούρτσα και τον Μπλέντι, με το σουτ του μεσοεπιθετικού της Λάρισας να χτυπά στο δοκάρι αφού παρεμπόδισε την πορεία της μπάλας ο Καραπατζάκης. Αν και καλύτερη η ΑΕΛ δεν κατάφερε να πετύχει ένα ακόμη γκολ κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στη παράταση.

Με την έναρξη της παράτασης, πάντως το γκολ ήρθε για την ομάδα της Λάρισας με αυτογκόλ του Κάλφα στο 96’ κάνοντας το 2-1.

Στην συνέχεια οι «βυσσινί» έλεγξαν τον ρυθμό του αγώνα και κράτησαν το υπερ τους αποτέλεσμα που τους οδηγεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου και τον ημιτελικό με αντίπαλο τον Αγροτικό Αστέρα σε διπλά παιχνίδια.

Ο κόσμος της ΑΕΛ στην Κοζάνη

Οι κυριότερες φάσεις του παιχνιδιού:

1’ Δυνατό σουτ του Τραυλού, σε κόρνερ ο Σικαλιάς

7’ Μήτσης τη σέντρα από αριστερά, κεφαλιά του Γκούρτσα στην αγκαλιά του Αμπατζίδη.

43’ Σουτ του Βασίλιεβιτς, σε κόρνερ ο Σικαλιάς.

45’ Από εκτέλεση κόρνερ του Βασίλιεβιτς, ο Καραμπατζάκης έκανε την κεφαλιά κερδίζοντας πέναλτι (η μπάλα βρήκε στο χέρι του Μήτση). Την εκτέλεση ανέλαβε ο ίδιος κάνοντας το 1-0.

45’ + 1’ ο Νεμπεγλέρας σέντραρε από τα δεξιά και ο Παπαϊωάννου μόνος έστειλε την κεφαλιά πλάγια

46’ Ο Νεμπεγλέρας έκανε το σουτ από μακριά κάνοντας το 1-1 για την ΑΕΛ.

51’ Από εκτέλεση φάουλ του Νεμπεγλέρα, η κεφαλιά του Ρούσση αποκρούστηκε σε κόρνερ από τον Αμπατζίδη.

61’ Σουτ του Κόιτς άουτ.

74’ Λάθος απομάκρυνση του Κάλφα μετά από κόρνερ του Νεμπεγλέρα, ο Γκούρτσας από κοντά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

82’ Σουτ του Πιπινίκα άουτ.

87’ Από σουτ του Μπλέντι, ο Καραμπατζάκης έκανε την κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα στο δοκάρι της ομάδας του.

90’ Σουτ του Μήτση από κοντά στην αγκαλιά του Αμπατζίδη.

96’ Από σέντρα του Μήτση, ο Κάλφας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 2-1 για την ΑΕΛ.

106’ Σουτ από κοντά του Προβίδα άουτ.

109’ Σουτ του Γκούρτσα από καλή θέση, αποκρούει εντυπωσιακά ο Αμπατζίδης.

116’ Σουτ του Κάλφα άουτ.

Οι συνθέσεις:

Κοζάνη (Βασίλης Παπαδόπουλος): Αμπατζίδης, Στεργιόπουλος, Τραυλός, Βασιλίεβιτς, Κάλφας, Καραμπατζάκης, Τσικόπουλος Ι. (68’ Προβίδας), Μπουλγκουρίδης, Πιπινίκας(90’ Χαματάι), Ταφαρλής(103’ Ντεμιράι), Τσικόπουλος Η.

ΑΕΛ (Γιώργος Στράντζαλης): Σικαλιάς, Καρανικάς, Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας(30’ Παπαϊωάννου, λ.τ. 53’ Κόιτς), Αραμπατζής(99’ Σαββίδης), Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι.

Διαιτητές: Μπαλατσούκας, Τίκας(Θεσπρωτίας), Γεωργάρας (Άρτας)