Πέρασε και από την Καστοριά η ΑΕΛ

Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα θα κάνει Χριστούγεννα η ΑΕΛ, αφού πέρασε νικηφόρα και από την Καστοριά, επικρατώντας της γηπεδούχου ομάδας με 2-0 και συνεχίζει ακάθεκτη την πορεία της προς την κατάκτηση του τίτλου και την επιστροφή της στη Football League.

Στα αξιοσημείωτα ότι, παρά το τσουχτερό κρύο που επικρατούσε στην πόλη της Μακεδονίας πάνω από 400 φίλοι της ΑΕΛ βρέθηκαν στο γήπεδο.

Η λαρισινή ομάδα μετά το αναγνωριστικό πρώτο πεντάλεπτο ανέβασε ρυθμούς και ευτύχησε στην πρώτη της καλή ευκαιρία να σκοράρει, με τον Νέστωρα Στεφανίδη να νικά τον αντίπαλο τερματοφύλακα και να κάνει το 0-1. Το τέρμα αυτό βοήθησε τους «βυσσινί» να πατήσουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, να ψάξουν τη διεύρυνση του σκορ και μετά από κάποιες χαμένες ευκαιρίες να κάνουν το 2-0 στο 34ο λεπτό με το τέρμα του Νίκου Αραμπατζή.

Αυτό το γκολ ουσιαστικά έθεσε τέλος στην αναμέτρηση, αφού η ΑΕΛ με την εμπειρία της και την ποιότητά της κράτησε το υπέρ της σκορ, τη στιγμή που η Καστοριά έχασε μοναδική ευκαιρία να μπει στο παιχνίδι ξανά, στο 85ο λεπτό όταν από λάθος του Σιάκκα η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι της εστίας του Σικαλιά, που στη συνέχεια έκανε εντυπωσιακή απόκρουση στο σουτ του Σολωμονίδη.

Συνθέσεις

Καστοριά: Μουρζίδης, Σαββαϊδης, Σουμελάς (66’ Γεωργιάδης), Αναγνωστόπουλος, Κεφαλάς, Ποπζαφίροφ (61’ Σολομωνίδης), Βελλίδης (66’ Γεωργιάδης), Παναγιωτίδης, Αλεξανδρίδης, Παπαδόπουλος, Γανόλης (46’ Μαντζάνας).

ΑΕΛ: Σικαλιάς, Καρανίκας, Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (78’ Παπαϊωάννου), Αραμπατζής, Στεφανίδης, Γκούρτσας (74’ Κόιτς), Μπλέντι (87’ Πατινιώτης)