ΑΕΛ – Κορδελιό: 4 – 0

ael kordelio 2

Συνέχεια στις νίκες για την ΑΕΛ που επικράτησε του Οδυσσέα Κορδελιού με σκορ 4-0, πετυχαίνοντας την 9η νίκη της σε 10 παιχνίδια. Οι «βυσσινί» εμφάνισαν δύο πρόσωπα στο παιχνίδι. Ένα κακό στο πρώτο ημίχρονο όπου δυσκολεύτηκε πολύ από την ομάδα της Θεσσαλονίκης και ένα πολύ καλό στο δεύτερο, όπου πέτυχε τρία γκολ και έχασε ευκαιρίες για ακόμη περισσότερα. Στα αξιοσημείωτα του αγώνα ότι ο Δημήτρης Γκούρτσας με τα δύο σημερινά  γκολ έφτασε τα 10 στο πρωτάθλημα και ηγείται του πίνακα των σκόρερ για τους «βυσσινί».

Οι «βυσσινί» πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο μη μπορώντας να δημιουργήσουν κλασικές ευκαιρίες στα καρέ του Οδυσσέα, ο οποίος αμύνθηκε πολύ παίζοντας αρκετά σκληρά.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο διαιτητής Παναγιώτης Γαβρίλης από την Αθήνα με τις αποφάσεις του επέφερε μεγάλο εκνευρισμό στους παίκτες της ΑΕΛ αλλά και στον κόσμο που βρίσκονταν στο Αλκαζάρ.

Και ενώ η εμφάνιση της ΑΕΛ προβλημάτισε στο πρώτο ημίχρονο, με την έναρξη της επανάληψης οι «βυσσινί» μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» το παιχνίδι και τα κατάφεραν πετυχαίνοντας δύο γκολ στο 47΄ και 49΄. Ένα ακόμη γκολ από τον Γκούρτσα στο 74΄  και ένα από τον Παπαϊωάννου στο 90΄ διαμόρφωσαν το τελικό 4-0 με την ΑΕΛ να πετυχαίνει μια ακόμη νίκη φτάνοντας στους 27 βαθμούς.

Αναλυτικά

4΄: Σουτ του Πλιάγκα η μπάλα θα περάσει άουτ.

6΄: Ο Νεμπεγλέρας θα εκτελέσει το φάουλ, η κεφαλιά του Στεφανίδη θα περάσει πάνω από τα δοκάρια.

16΄: Η ΑΕΛ ζητά πέναλτι σε χέρι του Κομνηνάκη. Παίζεται είπε κακώς ο διαιτητής.

35΄: Μεγάλη φάση για την ΑΕΛ με τον Γκούρτσα μόνος μέσα στην περιοχή να πιάνει περισσότερο…αέρα παρά μπάλα με αποτέλεσμα να καταλήξει άουτ.

41΄: Σουτ του Νεμπεγλέρα η μπάλα άουτ.

47΄ 1-0: Η ΑΕΛ ανοίγει το σκορ με ωραία ατομική προσπάθεια και σουτ του Μπλέντι μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

49΄ 2-0: Άμεσα και δεύτερο γκολ για την ΑΕΛ. Ο Μήτσης θα κάνει τη «γλυκιά» σέντρα για τον Γκούρτσα που με κεφαλιά θα νικήσει τον Παπαϊωάννου.

59: Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Νεμπεγλέρα να σουτάρει και τους αμυντικούς του Κορδελιού να διώχνουν τελευταία στιγμή σε κόρνερ.

60΄: Κόρνερ του Νεμπεγλέρα, ο Στεφανίδης μόνος του με το τέρμα στέλνει την μπάλα άουτ.

62΄: Κόρνερ του Νεμπεγλέρα, κεφαλιά του Ρούσση η μπάλα άουτ.

74΄ 3-0: Τριπλασιάζει τα τέρματά της η ΑΕΛ με κεφαλιά του Γκούρτσα έπειτα από υποδειγματική σέντρα του Καρανίκα από τα δεξιά.

81΄: Φάουλ του Νεμπεγλέρα θα διώξει σε κόρνερ ο Παπαϊωάννου.

83΄: Κοντά στο 4-0 η ΑΕΛ αλλά η κεφαλιά του Στεφανίδη από το ύψος της μικρής περιοχής θα φύγει άουτ.

86΄: Δοκάρι για την ΑΕΛ με σουτ του Νεμπεγλέρα.

90΄4-0:  Ένα ακόμη γκολ για την ΑΕΛ . Ο Νεμπεγλέρας εκτελεί το φάουλ και ο Παπαϊωάννου με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Παπαϊωάννου.

Κίτρινες: Νεμπεγλέρας (15΄), Αραμπατζής (30΄), Σαββίδης (68΄) / Αντωνιάδης (21΄), Βασιλείου (89΄)

Συνθέσεις

ΑΕΛ: Σικαλιάς, Αραμπατζής (59΄Καρανίκας),Μήτσης, Σιάκκας, Ρούσσης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (70΄Παπαϊωάννου), Σαββίδης, Στεφανίδης, Γκούρτσας (77΄Τζουμάκης), Μπλέντι.

ΟΔΥΣΣΕΑΣ ΚΟΡΔΕΛΙΟΥ: Παπαϊωάννου, Νικολαϊδης, Κωτσαρής (77΄Γιαννιώτης), Βασιλείου, Κομνηνάκης, Κουτσίδης, Βιλανάκης Κ. (63΄Ποργιαζίδης), Αντωνιάδης, Καραχαλίδης (70΄Μπελλής), Βιλανάκης Α., Παπαδόπουλος.