Ακόμη μία … «πεντάρα»

IMG_0652 copy

Αντιμετωπίζοντας και τις καιρικές συνθήκες και τον τραγικό αγωνιστικό χώρο, η ΑΕΛ πέρασε από τον Πεντάλοφο, και συνέχισε με νίκη στην 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.  Σκόρερ για την ΑΕΛ οι… συνήθεις ύποπτοι Δημήτρης Γκούρτσας (2), Νέστορας Στεφανίδης, Δημήτρης Πλιάγκας και ο αρχηγός  Κώστας Νεμπεγλέρας.

Στο πρώτο ημίχρονο ήταν ένα παιχνίδι που δεν είχε πολλές φάσεις. Ωστόσο, η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 26΄με τον Δημήτρη Γκούρτσα. Ο Στεφανίδης θα κάνει το σουτ, ο αντίπαλος τερματοφύλακας θα αποκρούσει, όμως ο επερχόμενος Γκούρτσας θα πάρει το ριμπάουντ και με κοντινό πλασέ θα ανοίξει το σκορ για τους «Βυσσινί». Το οποίο ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

ΑΕΛ 2013 - 2014 - ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ - ΓΚΟΛ - ΓΚΟΥΡΤΣΑΣ - ΦΙΛΙ

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η ΑΕΛ «κλείδωσε» το ματς. Ο Γκούρτσας θα κερδίσει πέναλτι, το οποίο θα μετουσιώσει σε γκολ ο Στεφανίδης, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ΑΕΛ στο 50΄

Κάπου εκεί ο ρυθμός άρχισε να πέφτει και οι γηπεδούχοι να παίρνουν όλο και περισσότερες επιθετικές προσπάθειες.

Όμως στο 75΄ο Δημήτρης Πλιάγκας θα «κόψει τα φτερά» των αντιπάλων του.  Με διαγώνιο συρτό σουτ, από μία πολύ δύσκολη θέση θα κάνει το 3 – 0, τελειώνοντας ολοκληρωτικά το παιχνίδι. Από ΄κει και πέρα η ΑΕΛ έβαλε δύο απανωτά γκολ, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι οι αντίπαλοι με το που δέχτηκαν το τρίτο γκολ, παρέδωσαν πνεύμα.

Δύο λεπτά αργότερα, ο Κώστας Νεμπεγλέρας με πολύ όμορφο σκαφτό σουτ θα «κρεμάσει» τον αντίπαλο τερματοφύλακα, πετυχαίνοντας ένα πανέμορφο γκολ, «γράφοντας» ταυτόχρονα το 4 – 0.

Σαν να μην έφτανε αυτό, ένα μόλις λεπτό αργότερα ο Γκούρτσας θα πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ στον αγώνα, καθώς στο τετ – α – τετ που θα βγει δεν θα αστοχήσει και θα κάνει το 5 – 0.

IMG_0606 copy

Η Δόξα Πενταλόφου θα σημειώσει… το γκολ της τιμής με τον Σαπάνη στο 82ο λεπτό της αναμέτρησης, διαμορφώνοντας το τελικό  1 – 5.

Οι Συνθέσεις

Δόξα Πενταλόφου (Ηλίας Σαπάνης) : Κορώνας, Σεϊζης, Γαβριηλίδης, Καραφυλλίδης, Σαπάνης Ι., Ταΐρης, Σαραμουρλής, Δαλκίδης, Βακουφάρης, Γκρίλλας, Ιβάνοφ

ΑΕΛ (Γιώργος Στράντζαλης): Σικαλιάς, Αραμπατζής, Μήτσης, Σιάκκας, Κυριακίδης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας, Ρούσσης, Στεφανίδης, Γκούρτσας, Μπλέντι.