ΑΕΛ – Κοζάνη: 3 – 0

panigriko 1

Νικηφόρα συνδύασε το ντεμπούτο του στο πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής και  στο Στάδιο Αλκαζάρ ο Γιώργος Στράντζαλης, με την ΑΕΛ να επικρατεί της Κοζάνης με σκορ 3-0 με ισάριθμες κεφαλιές, σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη κάτω από συνεχή βροχόπτωση παρουσία περίπου 2000 φιλάθλων. Η ΑΕΛ σε γενικές γραμμές δεν δημιούργησε τόσες κλασικές ευκαιρίες όσο σε άλλα εντός έδρας παιχνίδια της, αλλά μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και ουσιαστικά από το 20΄ είχε «κλειδώσει» τους τρεις βαθμούς όταν και προηγούνταν ήδη με 2-0. Ο Αραμπατζής ήταν πολύ ορεξάτος με δύο ασίστ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Στεφανίδης που ήταν σχεδόν μέσα σε όλες τις φάσεις.

Η ΑΕΛ μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι θέλοντας να…καθαρίσει από νωρίς τη νίκη και στην πρώτη της τελική προσπάθεια άνοιξε το σκορ με τον Γκούρτσα. Οι «βυσσινί» συνέχισαν να πιέζουν την εστία της Κοζάνης και αφού πρώτα ακυρώθηκε γκολ του Γκούρτσα στο 19΄ για χέρι, ένα λεπτό αργότερα ο Μήτσης (και πάλι με κεφαλιά) διπλασίασε τα τέρματα για την ΑΕΛ.

Από εκεί και πέρα η ομάδα του Στράντζαλη έριξε…στροφές με αποτέλεσμα μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να μην απειλήσει την εστία του Κοκκινίδη.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αρκετά με τη βροχή να παίζει σίγουρα το ρόλο της. Παρόλα αυτά η ΑΕΛ πέτυχε ακόμη ένα γκολ σε συνδυασμό των δύο κορυφαίων σε απόδοση παικτών των «βυσσινί», του Αραμπατζή που σέρβιρε και του Στεφανίδη που σκόραρε. Η Κοζάνη σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι φυσιολογικά ήρθε η νίκη, με την ΑΕΛ να μην δημιουργεί πολλές φάσεις αλλά να είναι άκρως αποτελεσματική.

Φάσεις

7΄ 1-0: Η ΑΕΛ ανοίγει το σκορ στην πρώτη της τελική προσπάθεια. Ο Αραμπατζής από τα δεξιά βγάζει ωραία σέντρα και ο Γκούρτσας με καρφωτή κεφαλιά θα νικήσει τον Κοκκινίδη.

16΄: Ο Μπλέντι από τα αριστερά θα κάνει τη σέντρα, όμως ο Γκούρτσας δε θα μπορέσει με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

20΄ 2-0: Η ΑΕΛ διπλασιάζει τα τέρματά της. Ο Κυριακίδης θα βγάλει «γλυκιά» σέντρα και ο Μήτσης με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στην αριστερή γωνιά του ανήμπορου να αντιδράσει Κοκκινίδη.

25΄: Καλή φάση για την Κοζάνη, Ο Ταφαρλής θα εκτελέσει το κόρνερ με την κεφαλιά του Χαματάι να περνά πάνω από τα δοκάρια του Σικαλιά.

53΄: Σουτ για την Κοζάνη με τον Χαματάι η μπάλα θα περάσει άουτ.

56΄ 3-0: Η ΑΕΛ τριπλασιάζει τα τέρματά της με την κεφαλιά του Στεφανίδη έπειτα από μία ακόμη ωραία σέντρα του Αραμπατζή.

59΄: Σουτ του Στεφανίδη θα διώξει σε κόρνερ ο Κοκκινίδης.

67΄: Παρολίγο ο Στεφανίδης να πετύχει ένα εντυπωσιακό γκολ όταν ο επιθετικός της ΑΕΛ με ανάποδο ψαλιδάκι παρολίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, όμως κατέληξε άουτ.

80΄: Κεφαλιά του Γκούρτσα έπειτα από σέντρα του Αραμπατζή, θα διώξει  ο Κοκκινίδης σε κόρνερ.

90΄: Σουτ του Μαλούτα θα διώξει ο Σικαλιάς.

Διαιτητής: Μηλιάδης. Βοηθοί: Λιάρης, Ταταρίδης.

Κίτρινες: Ρούσσης (63΄), Σαββίδης (89΄) / Ταφαρλής (12΄), Τραυλός (65΄), Στεργιόπουλος (71΄).

Συνθέσεις

ΑΕΛ: Σικαλιάς, Αραμπατζής, Μήτσης, Σιάκκας, Κυριακίδης, Νεμπεγλέρας, Πλιάγκας (73΄Κόιτς), Ρούσσης, Στεφανίδης, Γκούρτσας (82΄Σαββίδης), Μπλέντι (68΄Πία).

ΚΟΖΑΝΗ: Κοκκινίδης, Στεργιόπουλος, Τραυλός, Βασίλιεβιτς, Κάλφας, Καραμπατζάκης, Χαματάι, Μπουλγκουρίδης, Πιπινίκας (68΄Μαλούτας), Ταφαρλής, Τσικόπουλος Γ. (86΄Σαμαράς).