Πρόκριση της ΑΕΛ στη Φιλιππιάδα (0-1)

Με γκολ του Δημήτρη  Γκούρτσα στο 53΄η ΑΕΛ  επικράτησε με 1-0 στην Φιλιππιάδα του Εθνικού και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Στο πρώτο ημίχρονο το συγκρότημα του Γιώργου Στράντζαλη είχε την υπεροχή, χωρίς ωστόσο να κάνει τις μεγάλες φάσεις και έτσι δεν κατάφερε να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε μια άγρια ομορφιά, καθώς στο 53΄η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ με σουτ του Γκούρτσα, ωστόσο δύο λεπτά αργότερα οι «βυσσινί» έμειναν με παίκτη λιγότερο μιας και αποβλήθηκε ο Καρανίκας.

Από εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι έχοντας αριθμητικό πλεονέκτημα βγήκαν μπροστά αφήνοντας όμως πολλά κενά στα μετόπισθεν.

Αυτό ακριβώς προσπάθησαν να εκμεταλλευτούν οι παίκτες του Γιώργου Στράντζαλη για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα και να κλειδώσουν την πρόκριση.

Στο 66΄ο Στεφανίδης μπήκε στην περιοχή την κατάλληλη στιγμή γύρισε στον Πλιάγκα που έκανε το σουτ, όμως η μπάλα κόντραρε σε σώματα αμυντικών, ενώ το ίδιο έγινε και στο σουτ του Νεμπεγλέρα.

Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ΑΕΛ χάρη στο γκολ του Δημήτρη Γκούρτσα πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση του κυπέλλου.