Επίδειξη ισχύος… και 5 – 0

ΓΚΟΛ ΑΕΛ - ΠΑΝΗΓΥΡΙΚΟ

Στην πρεμιέρα της στο Πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής  η ΑΕΛ κέρδισε με 5-0 τον Άγιο Θωμά Πρέβεζας. Αν και «έχασε» ένα ημίχρονο στο οποίο είχε τις φάσεις, δεν είχε όμως την ουσία, δηλαδή το γκολ, η ΑΕΛ κατάφερε να κερδίσει με υψηλό σκορ τον Άγιο Θωμά Πρεβεζας. Τα γκολ για την ομάδα της ΑΕΛ πέτυχαν οι Μπλέντι (2), Ρούσσης, Στεφανίδης και Γκούρτσας.

Μουδιασμένα μπήκαν και οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο.  Λεπτό με λεπτό όμως η ΑΕΛ άρχιζε να ανεβάζει απόδοση και κατάφερε σε αρκετές περιπτώσεις να «σπάσει» την αντίπαλη άμυνα.

Πολλές ευκαιρίες

Η πρώτη απειλή της ΑΕΛ στον αντίπαλο ήρθε με την ολοκλήρωση 10 λεπτών στο παιχνίδι. Κόρνερ του Νεμπεγλέρα, κεφαλιά του Ρούσση, η μπάλα θα καταλήξει στον Πατινιώτη, ο οποίος θα κάνει το σουτ, όμως η μπάλα θα «ξύσει» το αριστερό κάθετο δοκάρι του Πανούση και θα περάσει άουτ.

Στο 16′ ο Μπλέντι θα χάσει την ευκαιρία του ημιχρόνου. Κόρνερ και πάλι από τον αρχηγό της ΑΕΛ, ο Σιάκκας αυτή τη φορά θα πάρει την κεφαλιά, όμως ο Μπλέντι εξ’επαφής θα στείλει την μπάλα στον Πανούση.

Μετά από ένα μικρό διάλειμμά, η πίεση της ΑΕΛ ανέβηκε και πάλι κάνοντας δύο φάσεις μέσα σε δύο λεπτά. Στο 32΄ο Μπλέντι με πολύ όμορφη κάθετη πάσα θα βγάλει μόνο του τον Πλιάγκα απέναντι στον Πανούση, όμως θα το πλασέ που θα κάνει θα περάσει άουτ.

Στο 33′ ο Μήτσης από αριστερά θα κάνει τη σέντρα, ο Στεφανίδης ανενόχλητος θα πάρει την κεφαλιά, όμως και αυτός δεν θα καταφέρει να σκοράρει, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Επιτέλους…  γκολ!

Ότι δεν κατάφερε να κάνει σε ένα ολόκληρο ημίχρονο, τελικά η ΑΕΛ το κατάφερε μέσα σε ένα λεπτό στην πρώτη φάση του δευτέρου ημιχρόνου. Στο 46′ ο Μπλέντι θα χρηστεί σκόρερ, όταν μετά από ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Γκούρτσα, ο Στεφανίδης θα σουτάρει, η μπάλα θα κοντράρει καταλήγοντας στον Μπλέντι, ο οποίος με ωραίο σουτ από το ύψος του πέναλτι θα ανοίξει το σκορ για την ΑΕΛ.

Συνέχεια των γκολ…

Στην συνέχεια η άμυνα των αντιπάλων «άνοιξε», ενώ φάνηκε πως έμειναν από δυνάμεις. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ΑΕΛ. Σκοράροντας ακόμα 4 φορές δίνοντας τεράστιες διαστάσεις στο σκορ! Συγκεκριμένα, στο 49′ μετά από κόρνερ του αρχηγού της ΑΕΛ, ο Ρούσσης θα πηδήξει πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά θα κάνει το 2-0 για την ΑΕΛ. Τα γκολ για τους «βυσσινί» τριπλασίασε ο Στεφανίδης στο 58′ και αυτός με κεφαλιά μετά από πολύ ωραία σέντρα του Κυριακίδη.

Στο 70′ ο Μπλέντι με σουτ από το ύψος του πέναλτι, θα σκοράρει για δεύτερη φορά, ύστερα από όμορφη πρασπάθεια και ασσίστ του Πλιάγκα. Το τελικό 5-0 για την ΑΕΛ πραγματοποίησε μία αλλαγή της ΑΕΛ, ο Δημήτρης Γκούρτσας με κεφαλιά, έπειτα από σέντρα του Κυριακίδη.