Πρώτη νίκη για τον Μαχητή Τερψιθέας

ΚΕΡΔΙΣΕ ΜΕ 2-0 ΤΟΝ ΠΥΡΑΣΟ ΝΕΑΣ ΑΓΧΙΑΛΟΥ

Την πρώτη του νίκη, στο μίνι πρωτάθλημα των μπαράζ ανόδου στην Γ’ Εθνική κατάφερε να πάρει ο Μαχητής Τερψιθέας, που κέρδισε τον Πύρασο Νέας Αγχιάλου, με σκορ 2-0 στο παιχνίδι που έγινε στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής στο γήπεδο Αλκαζάρ.

Οι ποδοσφαιριστές του Μαχητή, είχαν την υπεροχή από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και κατάφεραν να πάρουν από νωρίς τον έλεγχο του παιχνιδιού και να περιορίσουν τις κινήσεις των αντιπάλων τους στον αγωνιστικό χώρο. Μετά από ένα άνευρο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο οι γηπεδούχοι είχαν κάποιες καλές ευκαιρίες οι δύο ομάδες, μπήκαν στο γήπεδο για το δεύτερο μέρος.

Ο Μαχητής, συνέχισε να πιέζει περισσότερο την αντίπαλη εστία και μετά από κάποιες αλλαγές που πραγματοποίησε ο τεχνικός της ομάδας, κύριος Νίκος Σταυροθεόδωρος κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 66’ ο Σαββίδης εκτέλεσε ένα φάουλ και βρήκε μέσα στην περιοχή τον Λιλολάρι, που από κοντά δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 1-0.

Από εκεί και πέρα, η κατάσταση έδειξε να ξεκαθαρίζει, με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν πως δεν έχουν τα απαραίτητα ψυχικά αποθέματα για να γυρίσουν το παιχνίδι, αντίθετα με τους ποδοσφαιριστές του Μαχητή, που ανέβασαν στροφές και άρχισαν να παίζουν πιο επιθετικά, με σκοπό την επίτευξη ακόμη ενός τέρματος.

Αυτό έγινε στο 73’, με ένα ωραίο συρτό σουτ του Τσιτουρτζή, που είχε περάσει ως αλλαγή στο παιχνίδι λίγα λεπτά νωρίτερα, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως δυο λεπτά πιο πριν, ο ίδιος ποδοσφαιριστής, έχασε μια κλασική ευκαιρία για την ομάδα της Τερψιθέας. Τέλος, να αναφέρουμε πως το παιχνίδι ξεκίνησε με μια καθυστέρηση 15 λεπτών, καθώς δεν υπήρχε αστυνομική δύναμη στο γήπεδο, όπως προβλέπει ο κανονισμός. Τελικά, όταν ήρθαν οι αστυνομικοί, ο διαιτητής του αγώνα, σφύριξε την σέντρα.

Το φιλμ του αγώνα

1: Ο Αθανασίου, στην πρώτη επίθεση του Μαχητή, έπιασε ένα σουτ από κοντά, όμως ο Στούκας κατάφερε να αποκρούσει.

21: Οι ποδοσφαιριστές της Νέας Αγχιάλου, έκαναν ένα γέμισμα στην περιοχή του Μπρέλλα, ο Σερής πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και έπιασε μια κεφαλιά από καλό σημείο, αλλά την έστειλε άουτ.

26: Ο Μάτος επιχείρησε ένα σουτ από κοντά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

27: Ο Μάτος, με ωραία μπαλιά έβγαλε τον Σαββίδη σε καλή θέση, αυτός έπιασε ένα σουτ, αλλά πετάχτηκε ο Αποστόλου στην πορεία της μπάλας και από πολύ κοντά την έστειλε άουτ.

37: Ο Μάτος, έγινε κάτοχος της μπάλας και με ωραία προσπάθεια κατάφερε να μπει στην αντίπαλη περιοχή, αλλά ο Στούκας βγήκε και μάζεψε την μπάλα.

66: Ο Σαββίδης, εκτέλεσε ένα φάουλ, ο Λιλολάρι πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας και από πολύ κοντά έγραψε το 1-0 για τον Μαχητή.

71: Ο Τσιτουρτζής, με ωραία ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, απέφυγε δύο αμυντικούς και έκανε ένα σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

73: Ο Τσιτουρτζής, με ωραίο συρτό σουτ, έκανε το 2-0 για τον Μαχητή Τερψιθέας.

85: Ο Μάτος, από πολύ κοντά έπιασε ένα σουτ, αλλά απέκρουσε ο Στούκας.