ΑΕΛ – Πιερικός: 4-2

Καταιγιστική η ΑΕΛ κατάφερε να κερδίσει τον Πιερικό με σκορ 4-2 στο AEL FC ARENA και να πάει με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο ντέρμπι της ερχόμενης Τετάρτης με τον Ηρακλή στη Θεσσαλονίκη. Ανώτερη η ΑΕΛ σε όλη τη διάρκεια του ματς χειροκροτήθηκε στο τέλος από τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο ματς.

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ είχε την υπεροχή σε όλο το 45λεπτο. Οι παίκτες του Τίμου Καβακά δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες για γκολ (Πόνσε, Αλεξάντροβιτς, Κρητικός Τάσος), χωρίς όμως να έχουν το «καθαρό» μυαλό μπροστά από την εστία του Παπατολίκα.

Η ΑΕΛ κατάφερε να πάρει «κεφάλι» στο σκορ με τον Πόνσε από τα έντεκα βήματα. Στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με πέναλτι. Μια φάση που σήκωσε θύελλα διαμαρτυριών.

Στην ΑΕΛ διαμαρτύρονται ότι προηγήθηκε φάουλ του Γιαζιτζόγλου πάνω στον Καρακώστα αφού στη συνέχεια ο αμυντικός της ΑΕΛ τη βρίσκει την μπάλα με το χέρι.

7λεπτο μπέρδεμα…

Ένα απίστευτο μπάχαλο δημιουργήθηκε στο πρώτο 7λεπτο του δευτέρου μέρους. Η ΑΕΛ ξεκίνησε με 9 (!) παίκτες και έπρεπε να περάσουν 7 λεπτά για να αγωνιστεί με… 11 (!!!). Σίγουρα έγινε απίστευτο μπέρδεμα μεταξύ Καβακά και παικτών και τελικά κανείς δεν γνωρίζει γιατί έγινε όλο αυτό, που όπως ήταν λογικό ξεσήκωσε διαμαρτυρίες από τον κόσμο (δικαιολογημένες).

Στο αγωνιστικό μέρος η ΑΕΛ ήταν καταιγιστική στην επανάληψη και με συνοπτικές διαδικασίες κατάφερε να πάρει τη νίκη που τόσο ήθελε ενόψει και του αγώνα με τον Ηρακλή την ερχόμενη Τετάρτη.

Το φιλμ του αγώνα

5’ Σέντρα σουτ το Αλεξάντροβιτς από τα αριστερά, η μπάλα δίπλα από την εστία του Παπατολίκα.

7’ Σουτ του Τάσου Κρητικού με το αριστερό πόδι, η μπάλα δίπλα από την εστία του Παπατολίκα.

10’ Σουτ του Πόνσε, αποκρούει ασθενώς ο τερματοφύλακας του Πιερικού με τον Αλεξάντροβιτς να παίρνει τη μπάλα και να χάνει μεγάλη ευκαιρία.

11’ Μακρινό πολύ καλό σουτ του Χασομέρη, η μπάλα δίπλα από την εστία του τερματοφύλακα.

19’ Πρώτο σουτ για τον Πιερικό με τον Ίτσιο, η μπάλα πάνω από την εστία.

22 ’Μακρινό σουτ του Πόνσε, δύσκολα διώχνει σε κόρνερ ο Παπατολίκας.

33’ Από καλό σημείο ο Χασομέρης έκανε το σουτ με το ανάποδο πόδι όμως και δεν κατάφερε να δημιουργήσει πρόβλημα στον Παπατολίκα.

36’ Γέμισμα του Αλεξάντροβιτς, η μπάλα βρίσκει στο χέρι του Λαζαρίδη, ο διαιτητής σωστά δείχνει το σημείο του πέναλτι. Ο Πόνσε ευστόχησε από τα έντεκα βήματα (1-0).

43’ Σέντρα σουτ του Πόνσε, στα χέρια του Παπατολίκα.

44’ Ο Πιερικός κάνει το 1-1 με τον Γιαζιτζόγλου από τα έντεκα βήματα. Ήταν μια φάση του Γιαζιτζόγλου με τον Καρακώστα (διεκδικήσει της μπάλας). Στην αρχή της φάσης υπάρχει φάουλ του παίκτη του Πιερικού στον Καρακώστα, πριν η μπάλα χτυπήσει στο χέρι του παίκτη της ΑΕΛ.

48’ Δοκάρι η ΑΕΛ με κεφαλιά του Στέλιου Κρητικού και στη συνέχεια θα διώξει με το κεφάλι ο Αποστολίδης.

50’ Ο Χασομέρης με κεφαλιά κάνει το 2-1.

62’ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ να «κλειδώσει» τη νίκη. Ο Στέλιος Κρητικός σε απίστευτο τετ α τετ δεν καταφέρνει να κερδίσει τον Παπατολίκα.

63’ Η ΑΕΛ με τον Πόνσε κάνει το 3-1. Ο Αργεντίνος έκανε πλάσε  μέσα από την περιοχή ύστερα από ασίστ του Νεμπεγλέρα.

65’ Δοκάρι για την ΑΕΛ με τον Δεινόπαπα.

66’ Ο Χασομέρης με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή κάνει το 4-1 σε… ρελαντί.

72’ Ο Καραγκούνης με ωραία τελείωμα κάνει το 4-2 για τον Πιερικό.

Συνθέσεις:

ΑΕΛ (Τίμος Καβακάς): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας, Καρακώστας, Μπλέντι (46’ Κρητικός Σ.), Νεμπεγλέρας, Λιαπάκης, Πόνσε, Χασομέρης, Κρητικός Τ. (46’ Παγώνης), Αλεξάντροβιτς (52’ Δεινόπαπας).

Πιερικός (Γιάννης Συμεωνίδης): Παπατολίκας, Νίκου, Λαζαρίδης, Μπελόσεβιτς, Ίτσιος, Παπατόλιος, Ελευθεριάδης (75’ Σεχολάρι), Ανδριόπουλος, Πολίτης (66’ Καραγκούνης), Γιαζιτζόγλου (66’ Μιχαηλίδης).

Διαιτητική τριπλέτα: Τεβεκέλης, Χαδημόγλου, Παπαδόπουλος. (Μακεδονίας). 4ος: Σκουλάς (Θεσσαλίας).