Άξια της μοίρας της…

Με ισόπαλο σκορ 1 – 1 έληξε η αναμέτρηση στο AEL FC ARENA ανάμεσα στην ΑΕΛ και την Νίκη Βόλου, με την ΑΕΛ να ισοφαρίζει στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα. Για μια ακόμη αγωνιστική η εμφάνιση της ομάδας ήταν απογοητευτική.

Το παιχνίδι ξεκίνησε μέσα σε μια φαντασμαγορική ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλοι της ΑΕΛ, που με καπνογόνα και συνθήματα έδειξαν πως είναι δίπλα στις προσπάθειες των βυσσινί.

Η ΑΕΛ μπήκε με εμφανές το άγχος στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με αποτέλεσμα να δώσει την ευκαιρία στους ποδοσφαιριστές της Νίκης Βόλου να βγουν μπροστά και να κάνουν μερικές επιθέσεις, χωρίς ωστόσο να απειληθεί ιδιαίτερα η εστία του Ντίνο Σέρεμετ. Μάλιστα, χαρακτηριστικά είναι τα πολλά λάθη τα οποία έκαναν οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ, κυρίως στον χώρο του κέντρου, με αποτέλεσμα να χάνουν πολύ εύκολα την μπάλα.

Από το 30ο λεπτό και μετά, οι βυσσινί φάνηκε να συνέρχονται από το χλιαρό ξεκίνημα και βγήκαν μπροστά δημιουργώντας κάποιες φάσεις στην αντίπαλη περιοχή, ωστόσο το καθαρό μυαλό έλειπε με αποτέλεσμα οι ευκαιρίες αυτές να περάσουν ανεκμετάλλευτες. Τελικά το πρώτο μέρος του αγώνα έληξε με το ισόπαλο 0 – 0.

Στο δεύτερο μέρος, με το καλημέρα η ΑΕΛ έχασε μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν στο 48’ ένα σουτ του Στέλιου Κρητικού βρήκε στο δοκάρι της εστίας του Βούρα και την Νίκη Βόλου να καταφέρνει να μπει μπροστά στο σκορ στην αμέσως επόμενη φάση, με τον Πουρτουλίδη.

Τελικά, το γκολ της ισοφάρισης για την ΑΕΛ το πέτυχε ο Αλεξάντροβιτς από κοντά στο 90ο λεπτό, με τους βυσσινί να παίρνουν τουλάχιστον τον πόντο της ισοπαλίας.

Ντεμπούτο του με τα χρώματα της ΑΕΛ, έκανε ο νεαρός Τάσος Κρητικός, που πέρασε ως αλλαγή στο 79ο λεπτό, στην θέση του Μπλέντι.

Το φιλμ του αγώνα

4: Φάουλ σε καλή θέση κέρδισε ο Φλίγκος. Εκτέλεσε ο Κυριάκος απευθείας, η μπάλα πάνω στο τείχος και απομακρύνθηκε.

6: Σουτ του Παππά η μπάλα άουτ.

8: Κίτρινη κάρτα στον Καρακώστα για μαρκάρισμα πάνω στον Φλίγκο.

13: Φάουλ σε καλή θέση για την ΑΕΛ, εκτέλεσε ο Μπλέντι, αλλά έδιωξε με τις γροθιές ο Βούρας.

25: Ο Δεινόπαπας μέσα στην περιοχή έκανε ένα συρτό σουτ, αλλά μάζεψε εύκολα ο Βούρας.

26: Σέντρα σουτ του Μπλέντι στο δεύτερο δοκάρι, μάζεψε ο γκολκίπερ της Νίκης Βόλου.

29: Ο Κυριάκος μετά από κάποια λάθη στην άμυνα βρέθηκε μέσα στην περιοχή και έκανε ένα σουτ, με τον Ντίνο Σέρεμετ να δηλώνει παρών και να αποκρούει.

31: Σέντρα του Νεμπεγλέρα ο Τσίγκας έπιασε μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή, η μπάλα πέρασε άουτ.

33: Ο Τσίγκας βγήκε τετ α τετ με τον Μπούρα να αποκρούει σε κόρνερ του σουτ του ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ.

37: Ο Σκούφαλης από αριστερά έβγαλε μια σέντρα και βρήκε τον Φλίγκο μέσα στην περιοχή που έκανε μια κεφαλιά από καλό σημείο, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Βούρα.

42: Ο Παπαγεωργίου δοκίμασε ένα σουτ από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

48: Ο Στέλιος Κρητικός μπήκε ωραία στην περιοχή σούταρε, η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Μπλέντι με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα άουτ.

49: Σε μια αντεπίθεση των φιλοξενούμενων ο Πουρτουλίδης βρέθηκε μόνος του μέσα στην περιοχή, μετά από πάσα του Λαλίν και από το ύψος του πέναλτι με σουτ άνοιξε το σκορ κάνοντας το 0 – 1 για την Νίκη Βόλου.

57: Ο Στέλιος Κρητικός μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή μόνος του, αλλά καθυστέρησε να σπάσει την μπάλα στον Μπλέντι, με αποτέλεσμα ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΛ να κλειστεί και να μην μπορέσει να απειλήσει.

64: Ο Στέλιος Κρητικός απέναντι στον Βούρα, απέκρουσε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας της Νίκης Βόλου.

65: Ο Ριζογιάννης βγήκε μόνος του τετ α τετ, αλλά απέκρουσε ο Σέρεμετ.

67: Ο Τσίγκας από τα αριστερά στην αντίπαλη περιοχή έβγαλε μια παράλληλη μπαλιά αλλά μάζεψε ο Βούρας.

69: Κίτρινη κάρτα στον Σαμαρά της Νίκης Βόλου.

77: Κίτρινη κάρτα στον Βούρα για καθυστέρηση.

89: Κίτρινη κάρτα στον Λαλίν.

90: 1 – 1 για την ΑΕΛ με τον Αλεξάντροβιτς.

90+1: Κίτρινη κάρτα στον Ζεκίνια.

Συνθέσεις

ΑΕΛ (Τίμος Καβακάς): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας, Καρακώστας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας (53’ Αλεξάντροβιτς), Ζεκίνια, Τσίγκας, Δεινόπαπας (46’ Κρητικός Σ.), Μπλέντι (79’ Κρητικός Τ.).

Νίκη Βόλου (Απόστολος Χαραλαμπίδης): Βούρας, Ψιανός, Κοντοδήμος, Βέρτζος, Σαμαράς, Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης, Σκούφαλης (58’ Χατζής), Παππάς (88’ Ουέλινγκτον), Κυριάκος, Φλίγκος (46’ Λαλίν).

Διαιτητής: Ευάγγελος Κορδολαίμης (Πειραιά)

Βοηθοί: Δημήτρης Ζησιμόπουλος (Πειραιά), Πολυχρόνης Πολυχρονιάδης (Ανατολικής Αττικής)

4ος: Γιώργος Μιχαηλίδης (Βοιωτίας)