Ξέσπασε στο β΄ημίχρονο η ΑΕΛ

Παίζοντας σαν τη γάτα με το ποντίκι τα Γιαννιτσά, η ΑΕΛ πήρε μια πανάξια νίκη στο AEL FC ARENA με σκορ 3-0. Η «Βασίλισσα του κάμπου» ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και δίκαια στο τέλος πανηγύρισε την κατάκτηση της νίκης. Εντυπωσιακή γι’ ακόμη μια φορά η παρουσία του κόσμου! Με αυτό το τρίποντο, η ΑΕΛ ανέβηκε στην 3η θέση που οδηγεί απευθείας στην Σούπερ Λίγκα!

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΛ είχε την υπεροχή, αλλά δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο τέρμα παρά τις πολλές κλασσικές ευκαιρίες που είχε. Μάλιστα η ΑΕΛ άγγιξε το γκολ στο 18’ με τον Παγώνη να σημαδεύει το δοκάρι. Από την άλλη η Αναγέννηση Γιαννιτσών αρκέστηκε στο να κοιτάει τα… μετόπισθεν. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν από το 33’ με παίκτη λιγότερο αφού αποβλήθηκε σωστά με δεύτερη κίτρινη ο Σαμαρόπουλος.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τίμος Καβακάς έκανε με το καλημέρα δύο αλλαγές. Φρανκού και Τσίγκας πέρασαν βασικοί, με τον δεύτερο να σκοράρει στο 48’ με σουτ. Το 2-0 ήρθε με αυτογκόλ στο 73’ (Γκαρακλίδης). Στο 79’ ο Δεινόπαπας μεγάλωσε το δείκτη του σκορ κάνοντας το 3-0 μέσα σε αποθέωση.

Η ΑΕΛ συνέχισε στο ίδιο τέμπο μέχρι το φινάλε, χωρίς να συναντήσει κάποιο πρόβλημα. Άτυχος ο Πόνσε που αντικαταστάθηκε αναγκαστικά νωρίς, αφού τραυματίστηκε και τη θέση του πήρε ο Πότσι.

ΑΕΛ: Φιρινίδης, Παπαγεωργίου, Καρακώστας, Γιώτας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας (46′ Φρανκού), Πόνσε (λ.τ. 61’ Πότσι), Σ. Κρητικός (46′ Τσίγκας), Δεινόπαπας, Μπλέντι.

Αναγέννηση Γιαννιτσών: Λαμπάκης, Καρλόπουλος (91’ Χαρμανάς), Βλαχόπουλος, Σερέτης, Γκαρακλίδης, Καρπαθάκης (78’ Καρακάσογλου), Άρτσε, Λούκαρης-Καπνίδης, Τσιάμης, Σαμαρόπουλος, Σκαθαρούδης (59’ Σιδηρόπουλος).

Διαιτητής: Μαστακάς (Μακεδονίας), βοηθοί: Χαδήμογλου, Περικλείδης (Μακεδονίας).

Πηγή: athleticlarissa.gr