Επανομή – ΑΕΛ : 0 – 1

P2200177-630x378

Μεγάλη νίκη κατάφερε να πάρει η ΑΕΛ μέσα στην Επανομή, όπου νίκησε την τοπική Αναγέννηση με σκορ 0 – 1, με το παιχνίδι να παίρνει δραματική τροπή, αφού η «Βασίλισσα» κατάφερε να πάρει το τρίποντο στο 87’ με ένα γκολ του Σκόνδρα, που λύτρωσε όλους τους φίλους των βυσσινί.

Η ΑΕΛ ταξίδεψε στην Επανομή, έχοντας στόχο το διπλό, που θα της έδινε την ευκαιρία να καλύψει το χαμένο έδαφος, μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής από τον Πανσερραϊκό. Το παιχνίδι διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών, ωστόσο κάποιοι φίλαθλοι κατάφεραν να μπουν με λίστα στο γήπεδο, ενώ κάποιοι άλλοι προτίμησαν να σκαρφαλώσουν στον μαντρότοιχο για να παρακολουθήσουν το παιχνίδι. Ο αγωνιστικός χώρος του γηπέδου της Επανομής, ήταν από τους χειρότερους που έχουμε συναντήσει μέχρι σήμερα, αφού σε ορισμένα σημεία το γήπεδο θύμιζε πραγματικά βούρκο.

Η ΑΕΛ ξεκίνησε καλά στο πρώτο ημίχρονο, σε έναν κάκιστο αγωνιστικό χώρο, βγαίνοντας μπροστά και κάνοντας κάποιες προσπάθειες να βγει μπροστά, ενώ η ομάδα της Επανομής στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού είχε μια καλή ευκαιρία με τον Τοπούζη να στέλνει την μπάλα πλάγιο άουτ με μια σέντρα, που δεν πήρε κανείς. Η ΑΕΛ είχε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί όταν στο 10ο λεπτό, ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε ένα φάουλ και ο τερματοφύλακας της γηπεδούχου ομάδας βγήκε με υπερένταση και απομάκρυνε με τις γροθιές, μπροστά από τον Τσίγκα και τον Τσιάρα. Στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο, η ΑΕΛ προσπάθησε να απειλήσει κυρίως με στημένες φάσεις, την εστία του Ταταρίδη, ωστόσο ο βαρύς αγωνιστικός χώρος δεν άφηνε και πολλά περιθώρια για τους ποδοσφαιριστές του Τίμου Καβακά.

Από την άλλη η Αναγέννηση Επανομής ήταν αυτήν που είχε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, όταν ο Παπατζίκος στο 24’, με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ν. Σίλβα, για να απαντήσει η ΑΕΛ αμέσως στο επόμενο λεπτό, αρχικά με μια κεφαλιά του Σκόνδρα, που κόντραρε επάνω στον Παπατζίκο και η μπάλα πέρασε κόρνερ, ενώ μόλις εκτελέστηκε το κόρνερ ο Κρητικός συγκρούστηκε με τον Ταταρίδη και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, ωστόσο ο διαιτητής ακύρωσε την φάση, λόγω επιθετικού φάουλ απέναντι στον τερματοφύλακα της Επανομής. Το πρώτο μέρος, ολοκληρώθηκε με σκορ 0 – 0, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν να δημιουργήσουν φάσεις και το γήπεδο να αποτελεί ανασταλτικό παράγοντα. Η ΑΕΛ ήταν εμφανώς ανώτερη από τον αντίπαλό της, χωρίς ωστόσο να πιάσει την κορυφή στην απόδοσή της.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΛ κυνήγησε το γκολ και είχε σαφώς πιο επιθετικό προσανατολισμό, καταφέρνοντας σε πολλά σημεία να περιορίσει την ομάδα της Επανομής πίσω από το κέντρο. Ωστόσο, από το 60’ και μετά οι ποδοσφαιριστές της ΑΕΛ έριξαν και πάλι τον ρυθμό τους, με αποτέλεσμα να μην δημιουργούνται πολλές ευκαιρίες. Τελικά, η ΑΕΛ κατάφερε να κάνει το 0 – 1 στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 87ο με τον Σκόνδρα, που πετάχτηκε με κεφαλιά και σκόραρε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Νεμπεγλέρα.

Το φιλμ του αγώνα

6: Ο Παπαγεωργίου έκανε μια σέντρα και ο Κρητικός έπιασε μια κεφαλιά, αλλά η μπάλα κατέληξε στα χέρια του Ταταρίδη.

8: Γύρισμα του Τοπούζη έκανε μια σέντρα, δεν βγήκε κανείς στην μπάλα και κατέληξε πλάγιο άουτ.

10: Ο Ταταρίδης απομάκρυνε με υπερένταση ένα φάουλ του Νεμπεγλέρα, ενώ μέσα στην περιοχή βρισκόταν Τσίγκας και Τσιάρας.

24: Οριζόντιο δοκάρι για την Επανομή με κεφαλιά του Παπατζίκου, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ν. Σίλβα.

25: Κεφαλιά του Σκόνδρα η μπάλα πέρασε κόρνερ για την ΑΕΛ.

26: Το κόρνερ εκτελείται, ο Κρητικός με προβολή μπροστά από τον Ταταρίδη η μπάλα στα δίχτυα αλλά ο διαιτητής έδωσε επιθετικό φάουλ του ποδοσφαιριστή της ΑΕΛ απέναντι στον τερματοφύλακα της Επανομής.

40: Ωραίο σουτ του Νεμπεγλέρα, η μπάλα πέρασε άουτ.

43: Ο Νεμπεγλέρας έστρωσε την μπάλα στον Χασομέρη, αυτός σούταρε περίπου από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

50: Ο Τσίγκας έκανε μια προβολή, ο Ταταρίδης έδιωξε με τα δάχτυλα και έσωσε την εστία του. Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ.

67: Σέντρα του Χασομέρη από τα αριστερά, ο Ταταρίδης δεν καταφέρνει αρχικά να μπλοκάρει, ωστόσο με δεύτερη προσπάθεια μαζεύει την μπάλα και αποσοβεί τον κίνδυνο για την εστία του.

72: Ο Τσίγκας ένα σουτ, που δεν το έπιασε καλά, γιατί η μπάλα κόλλησε στην λάσπη και η μπάλα πέρασε άουτ.

76: Ο Χασομέρης έκανε ένα σουτ, η μπάλα πέρασε άουτ. Κι άλλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛ.

86: Η ΑΕΛ κέρδισε ένα φάουλ σε καλό σημείο. Ο Νεμπεγλέρας εκτέλεσε στο πρώτο δοκάρι, ο Σκόνδρας έκανε μια προβολή, αλλά πετάχτηκε ο Ταταρίδης και έβγαλε σε κόρνερ.

87: Το κόρνερ εκτελέστηκε από τον Νεμπεγλέρα, ο Σκόνδρας πετάχτηκε με κεφαλιά και έκανε το 0 – 1 για την ΑΕΛ.

90+3: Επικίνδυνη φάση για την Επανομή σε κόρνερ ο Σκόνδρας.

Τέλος του παιχνιδιού με την ΑΕΛ να παίρνει μια παλικαρίσια νίκη μέσα στην Επανομή.

Αναγέννηση Επανομής (Κώστας Δελητζέλης): Ταταρίδης, Γκλάμοσακ, Νταντάμης, Κουκουλέκης (81’ Παπαστεργίου), Παπατζίκος, Κουλίδης (77’ Τζανδάρης), Σαμουηλίδης, Τ. Σίλβα, Ν. Σίλβα (46’ Μπέκα), Μωυσίδης, Τοπούζης.

ΑΕΛ (Τίμος Καβακάς): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Παγώνης, Σκόνδρας, Γιώτας, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας, Δεινόπαπας (52’ Αλεξάντροβιτς, 88’ Πότσι), Τσίγκας (90’+2’ Φρανκού), Χασομέρης, Κρητικός.

Διαιτητές: Σημαιάκης (Χαλκιδικής), Δηλγεράκης, Βαντσής (Δράμας).

Πηγή: athleticlarissa.gr