AEΛ-ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ    0 -0    (AEL FC ARENA)

AEΛ (Τίμος Καβακάς): Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Σκόνδρας, Καρακώστας (74′ λ.τ Τσιάρας), Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Λιαπάκης, Πόνσε, Τσίγκας, Χασομέρης (69′ Δεινόπαπας), Αλεξάντροβιτς (46′ Κρητικός).

Δαύκος, Ταραλίδης, Καμινιώτης (46′ Μπαλής), Ιντζόγλου, Ρούσεφ (60′ Περπερίδης), Σοϊλέδης, Κάπελ, Πουλάκος (81′ Τότο), Στεργιανός, Ροντρίγκο, Μιλένκοβιτς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπαλατσούκας (Ηπείρου)
ΒΟΗΘΟΙ: Κουρέντας (Τρικάλων), Τίκας (Ηπείρου)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χασομέρης, Παγώνης – Καμινιώτης, Στεργιανός
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Στο 0-0 έμειναν η AEΛ με τη Δόξα Δράμας, σε ένα παιχνίδι με αρκετές φάσεις εκατέρωθεν, αλλά και στιγμές εκνευρισμού. Έντονα είναι τα παράπονα των γηπεδούχων για την διαιτησία του Μπαλατσούκα (Ηπείρου), ο οποίος θεωρούν ότι ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο διέκοπτε συχνά το παιχνίδι χωρίς λόγο… Ωστόσο οι ευκαιρίες ήταν υπέρ των «βυσσινί» με τον Πόνσε (4′) και τον Χασομέρη (26′) στο πρώτο μέρος και τους Τσίγκα (53′) και Λιαπάκη (83′) στην επανάληψη.

ΦΩΚΙΚΟΣ-ΚΑΛΛΙΘΕΑ     0-0    (ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΑΜΦΙΣΣΑΣ)

Στο 77′ οριζόντιο δοκάρι ο Ντακόλ

Φώκικος (Πέτρος Δημητρίου): Γεωργίου, Μαρτίνος, Θωμόπουλος, Παπαζούδης, Λίτσος, Κωστόπουλος, Νάστος, Ευαταθίου, Γκόμες, Ταμπάκης (62′ Σουλελες), Γουόρντεν (81′ Θέος).

Καλλιθέα (Γιάννης Παπακώστας):
Μιχελής, Μουσταφίδης, Αρβανίτης, Ντακόλ, Πίκολο, Σταύρου, Βιγιαρέχο, Θεολόγου, Καλτσάς (86′ Ματσούκας), Ατματζίδης, Χριστοφιλέας (60′ Μουσταφίδης).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χατζής (Δ. Αττικής)
ΒΟΗΘΟΙ: Παπαδήμας, Σπανος (Αχαϊας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κωστόπουλος, Μαρτίνος, Γουορντέν, Ευσταθίου – Πίκολο, Αρβανίτης, Ατματζίδης, Μουσταφίδης, Θεολόγου
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Από έναν βαθμό πήραν Φωκικός και Καλλιθέα, που αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς τέρματα στην Άμφισσα.Oι γηπεδούχοι είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που έφτασαν κοντά στο γκολ, όταν στο 77′ σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντακόλ, η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γεωργίου. Η καλύτερη στιγμή των γηπεδούχων σημειώθηκε στο 35′ όταν ο Ταμπάκης με κεφαλιά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μιχελή.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ-ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ       0-1    (ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΦΥΛΗΣ)

(5‘ Ρομάνο κεφ)

Θρασύβουλος (Στάθης Σταθόπουλος): Σταυριανός, Βασιλείου, Σύρος, Αρκουμάνης (70′ Γεωργιάδης), Μπακάλης, Σταυροθανασόπουλος, Πλαβούκος, Σερέπας, Προβατίδης, Πάνος, Αγκόλι (85′ Σκόνδρας).

Εργοτέλης (Σίνισα Γκόγκιτς):
Αθανασίου, Ρομάνο, Χαντί, Μπουχαλάκης (75′ Κοτσώνης), Γιοβάνοβιτς, Ευαγγέλου (69′ Δωματάς), Χρυσοφάκης (61′ Κοζορώνης), Πίτσος, Ρέντζας, Γεωργίου, Ουέλιγκντον.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βράκας (Ευβοίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Κυριακόπουλος, Σερεμέτης (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Σύρος, Προβατίδης, Μπακάλης, Πλαβούκος – Πίτσος, Γεωργίου
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 63′ Πίτσος, 80′ Γεωργίου

Σχόλιο: Πρωταθλητής χειμώνα αναδείχθηκε και μαθηματικά ο Εργοτέλης που επικράτησε στο γήπεδο της Φυλής του Θρασύβουλου με 1-0. Με αυτή τη νίκη οι Κρητικοί άφησαν πέντε βαθμούς πίσω τον Ηρακλή Ψαχνών, μια αγωνιστική πριν το φινάλε του πρώτου γύρου, επιβεβαιώνοντας την καλή τους αγωνιστική κατάσταση. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε στο 5′ ο Ρομάνο με κεφαλιά. Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν το παιχνίδι με εννέα παίκτες καθώς αποβλήθηκαν οι Πίτσος (63′) και Γεωργίου (80′), ενώ αποβλήθηκε και ο τεχνικός διευθυντής των Κρητικών, Σταύρος Λαμπράκης.

ΒΥΖΑΣ ΜΕΓΑΡΩΝ-ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ     0-1   (ΕΘΝΙΚΟ ΜΕΓΑΡΩΝ)

(73′ Κόντος σουτ)

Βύζας Μεγάρων (Θύμιος Γεωργούλης): Πουρής, Γρομητσάρης, Χαρτσιάς, Αρναρέλης (72′ Θ. Βλάχος), Γκεμίσης, Π. Βλάχος (77′ Μαζιώτης), Δημητρίου, Λιόλιος (85′ Πούρνος), Νικολόπουλος, Κρολ, Κορώνης.

Πανσερραϊκός (Μιχάλης Γρηγορίου):
Κουτζαβασίλης, Τοντόροφ, Παρασκευαϊδης, Μπριλάκης, Παντελιάδης, Κ. Τριανταφύλλου, Ράνιτς, Ντα Κόστα (69′ Γκουγκουλιάς), Τσούτσης (56′ Δ. Τριανταφύλλου), Στεφανίδης (46′ Κόντος), Μπανγκουρά.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καραλιόλιος (Γρεβενών)
ΒΟΗΘΟΙ: Τζαφόλιας (Δ. Αττικής), Καραγεώργος (Αργολίδας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κορώνης, Π. Βλάχος – Καρασαλίδης, Ράνιτς, Γκουγκουλιάς
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Την ανοδική του πορεία συνέχισε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος πέρασε νικηφόρα και από τα Μέγαρα και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από τις θέσεις που οδηγούν στο πλέι οφ. Τα «λιοντάρια» είχαν καθολική υπεροχή και έφτασαν στη νίκη, χάρη στο γκολ που πέτυχε ο Κόντος στο 73′. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν και άλλες ευκαιρίες με τους Μπανγκουρά, Τσούτση και Παντελιάδη για να πετύχουν και άλλα τέρματα.

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ-ΗΡΑΚΛΗΣ ΨΑΧΝΩΝ    1-1    (ΓΗΠΕΔΟ ΑΓΥΙΑΣ)

(56′ Σπίνουλας σουτ – 14′ Λιόσης σουτ)

Στο 67′ οριζόντιο δοκάρι ο Σέγκος

Παναχαϊκή (Γιώργος Κούτσης): Ανδρούτσος, Βασιλαντωνόπουλος, Λίτσης (63′ Κωνσταντινίδης), Τέλλος, Βάντερσον (83′ Σαλαμαστράκης), Σπίνουλας, Κοιλιάρας, Μπαξεβάνος (27′ Κοκκίνης), Ν’ Τζιοντό, Βοσκόπουλος, Ρεκλείτης.

Ηρακλής Ψαχνών (Γιώργος Βαζάκας):
Γ. Σικαλιάς, Ζουλιώτης, Ρεπετσάς, Δήμου, Μήτσης, Ρούτσης, Λιόσης (75′ λ.τ Α. Σικαλιάς), Μπαράνκος (45′ λ.τ Ογιαρμπίντε), Μπακομήτρος, Σέγκος, Σεοταχούλ (54′ Λαμπρόπουλος).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ευαγγέλου (Αθηνών)
ΒΟΗΘΟΙ: Κουντουρέλης, Δόσης (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κοκκίνης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Το αήττητο σερί της ομάδας των Ψαχνών συνεχίστηκε και στην Πάτρα. Οι «πράσινοι» αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 με την Παναχαϊκή  και παρέμειναν χωρίς ήττα για 17ο παιχνίδι. Οι Ευβοιώτες  προηγήθηκαν στο 14′ με σουτ του Λιόση αλλά οι Αχαιοί κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια με τον Σπίνουλα στο 56′. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν στη συνέχεια να πάρουν τη νίκη αλλά στο 67′ ο Σέγκος έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Ανδρούτσου.

ΚΑΒΑΛΑ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΕΠΑΝΟΜΗΣ    3-0   («Α. ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ»)

(27′ Ν‘ Ντιαγέ κεφ, 57′ Πάτο σουτ, 88′ Πλιάγκας)

Καβάλα (Νίκος Παπαδόπουλος): Αποστολίδης, Παγώνης (54′ Ντουτσαρίδης), Γελαδάρης, Μαραγκός, Πλιάγκας, Κάργας, Κοτίτσας (65′ λ.τ Πακάλτσης), Κούτεφ (54′ Ντος Σάντος), Τάσιτς, Ν’ Ντιαγέ, Πάτο.

Αναγέννηση Επανομής (Κώστας Βελιτζέλος):
Ταταρίδης, Γκλάμοσακ, Μπέκα, Τοπούζης, Σαμουηλίδης, Παπαστεργίου, Σικαλόπουλος (63′ Νομπρέγκα), Ζόσουα Σίλβα, Μάθιου Σίλβα (85′ Μπαλασάς), Μωυσίδης, Κουλουλέκης (62′ Νταντάμης).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βουράνης (Λέσβου)
ΒΟΗΘΟΙ: Χατημωϋσιάδης, Εμπλιούκ (Ξάνθης)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Τάσιτς, Ντουτσαρίδης, Κάργας, Πάτο, Πλιάγκας – Γκλάμοσακ, Μάθιου Σίλβα, Μωυσίδης, Σαμουηλίδης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 69′ Γκλάμοσακ

Σχόλιο: Εύκολη νίκη πήρε η Καβάλα από την Αναγέννηση Επανομής με 3-0, σε ένα παιχνίδι χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον. Τα γκολ για τους «Αργοναύτες» σημείωσαν τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα, με τον Ν’ Ντιαγέ να ανοίγει το σκορ στο 27′ και τον Πάτο να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του στο 57′. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και σto δεύτερο ημίχρονο και εκμεταλλεύτηκαν ιδανικά την αριθμητική τους υπεροχή, καθώς στο 69′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Γκάμοσακ και στο 88′ οι γηπεδούχοι διαμόρφωσαν το τελικό 3-0 με τον Πλιάγκα.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΓΑΖΩΡΟΥ-ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ           1-0      (ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΕΡΡΩΝ )

(42′ πεν Σ. Κωνσταντινίδης)

Εθνικός Γαζώρου (Παναγιώτης Διλμπέρης):
Αποστολίδης, Κοσμίδης, Κουκώλης, Καπίας, Νύρλας, Σαββίδης, Διαμαντίδης, Μαχαιρούδης (86′ Μουσικάκης), Γαϊδαρτζής (77′ Ναλμπάντης), Σ. Κωνσταντινίδης (48′ Γεωργιάδης), Β. Κωνσταντινίδης.

Απόλλων Σμύρνης (Αλέκος Βοσνιάδης):
Γουμάγιας, Χατζηζήσης (60′ Καραδέμητρος), Διαμάντης, Κύργιας, Τσεμπερίδης, Λεοντίου (81′ Τσιλιγκίρης), Κάτσικης, Φαρινόλα (46′ Ντιαλό), Μπάρκογλου, Μανιάς, Κιάσσος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κιοτζένης (Καβάλας)
ΒΟΗΘΟΙ: Λαζρής (Καβάλας), Βάντσης (Δράμας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Κουκώλης, Β. Κωνσταντινίδης, Ναλμπάντης, Nύρλας – Κιάσσος, Χατζηζήσης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Την τρίτη διαδοχική του ήττα γνώρισε ο Απόλλων Σμύρνης με 1-0 από τον Εθνικό Γαζώρου, χάνοντας κι άλλο έδαφος από τις θέσεις της κορυφής. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σημείωσε για τους γηπεδούχους ο Σωτήρης  Κωνσταντινίδης στο 42′ από την… άσπρη βούλα, μετά από κράτημα του Διαμάντη στον Γαϊζαρτζή. Να σημειώσουμε ότι η νίκη των Σερραίων ήταν η πρώτη για το 2013, μετά από τρεις ήττες και ισοπαλία.

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ-ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΓΙΑΝΝΙΤΣΩΝ       2-0    (ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ)

(36′ Μανούσος σουτ, 62′ Ντιμπαλά κεφ)
Στο 12′ έχασε πέναλτι ο Λεοζίνιο, απέκρουσε ο Λαμπάκης

ΑΕΛ Καλλονής (Μπάμπης Τεννές):
Mάππας, Σερφά (60′ Λαμπρόπουλος), Αναστασιάδης, Βαλλιός, Κριπιντίρης, Μαρσέλο, Λεοζίνιο (73′ Μάρα Γκονζάλες), Χωριανόπουλος, Μανούσος, Ντιμπαλά, Κάντζι (80′ Γάλας).

Αναγέννηση Γιαννιτσών (Σάββας Κωφίδης):
Λαμπάκης, Χαρμάνας (46′ Ζαγοριανός), Καμπάνης (80′ Τσιλόγλου), Καρπαθάκης, Γιόγιος, Σιδηρόπουλος, Κυριακίδης, Καρακάσογλου, Καπνίδης, Βλαχόπουλος, Σαμαρόπουλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καμπαξής (Ευβοίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Κουτσόγιαννος, Μεϊντάνας (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Καπνίδης, Καμπάνης
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερη αντίσταση η Καλλονή επικράτησε 2-0 της Αναγέννησης Γιαννιτσών, κλείνοντας την κακή παρένθεση από την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής, στην Επανομή. Οι νησιώτες άνοιξαν το σκορ στο 36’ με τον Μανούσο και διπλασίασαν τα τέρματα τους στο 62’ με τον Ντιμπαλά. Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, ο Λεοζίνιο έχασε πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ακίνδυνοι επιθετικά και πλην της φάσης του 44ου λεπτού, με τον Μάππα να εξουδετερώνει σουτ του Σιδηρόπουλου δεν… ενόχλησαν ιδιαίτερα τους αμυντικούς της ΑΕΛΚ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ-ΠΙΕΡΙΚΟΣ       4-0                (ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΥ)

(41′, 78′ Μπελόν σουτ, 50‘, 59Καμαρά κεφ & σουτ)

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τακίδης, Κούσας, Ιωάννου, Μελισσάς (33′ Γκόλιας), Αραμπατζής, Σφακιανάκης (71′ Ιορδανίδης), Μπελόν, Καμαρά (60′ Σίλβα Τζούνιορ), Σίσιτς, Φαβάλι, Μπόγιοβιτς.

Πιερικός (Ντούσαν Μιτόσεβιτς):
Βασιλειάδης, Νίκου, Παπατόλιος, Ντόικιτς, Αποστολίδης (68′ Μανίκας), Φαμπίνιο, Κόιτς (82′ Ιορδανίδης), Μπελόσεβιτς, Ντάνι, Ελευθεριάδης, Γιαζιτζόγλου (82′ Καθάριος).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μπορτζάρης (Αχαϊας)
ΒΟΗΘΟΙ: Αργυρός, Μπάμπας (Αθηνών)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ιωάννου – Παπατόλιος, Φαμπίνιο
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Ακόμα μια εύκολη νίκη πήρε ο Παναιτωλικός που μετά την επικράτησή του επί του Απόλλων Σμύρνης με 2-0, επικράτησε και του Πιερικού στο Αγρίνιο με 4-0. Το ματς ήταν ένας μονόλογος των γηπεδουχων, που εκτός από το «καρέ» τερμάτων έχασαν κι άλλες ευκαρίες για ακόμα μεγαλύτερο σκορ. Το σκορ για τους Αγρινιώτες  άνοιξε στο 40′ ο Μπελόν. Στην επανάληψη τα «καναρίνια» πέτυχαν άλλα τρία τέρματα. Δύο πέτυχε ο Καμαρά στο 50′ και το 59′, ενώ τον… επίλογο «έγραψε» και πάλι ο Μπελόν στο 78′.

ΗΡΑΚΛΗΣ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. 0-1         (ΚΑΥΤΑΝΖΟΓΛΕΙΟ )

(16′ Σολάκης κεφ)

Στο 71′ δοκάρι ο Στεφανίδης

Ηρακλής (Γιάννης Χατζηνικολάου): Χουάντερσον, Νατσούρας, Σουλίδης (64′ Στεφανίδης), Παπαστεριανός, Γ. Παληγεώργος (46′ Γεωργίου), Τσερκέζος, Κιρόφσκι, Χ. Παληγεώργος, Ισάακ, Ουκάρ (84′ Φερνάντεζ), Τάι.

Ολυμπιακός Βόλου (Σάββας Παντελίδης):
Γκίτκος, Πετκάκης, Κωστούλας, Γόγολος, Κατσιαρός, Πινδώνης, Τσιάτσιος, Μπρέσκα, Σολάκης (73′ Παλαιολόγος), Ογκουνσότο (60′ Ανιέτε), Χατζηπαντελίδης (52′ Γιενγκά).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σελίμος (Λακωνίας)
ΒΟΗΘΟΙ: Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Λάμιας (Μεσσηνίας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Χουάντερσον, Τσερκέζος – Πετκάκης, Γόγολος, Σολάκης, Τσιάτσιος, Μπρέσκα
ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

Σχόλιο: Στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας «σκαρφάλωσε» ο Ολυμπιακός Βόλου, μετά τη νίκη του με 1-0 επί του Ηρακλή στο Καυτανζόγλειο.  Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να αιφνιδιάσουν τους «κυανόλευκους» με τον Σολάκη στο 17’ στην πρώτη ουσιαστικά φάση που δημιούργηθηκε στο παιχνίδι. Γκολ που έκρινε την αναμέτρηση και αποσυντόνισε τους παίκτες του «Γηραιού» που δεν κατάφεραν να μπουν στο παιχνίδι (ακούστηκαν αποδοκιμασίες από την πλευρά των οπαδών του Ηρακλή, για την εμφάνιση της ομάδας τους, στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού), με εξαίρεση το πρώτο 20λεπτο της επανάληψης, που πίεσαν χωρίς ωστόσο να βρουν διαδρόμους προς την εστία του Γκίτκου. Στον αντίποδα οι «ερυθρόλευκοι»  διαχειρίστηκαν σωστά το ματς στην επανάληψη και έφτασαν δίκαια στη νίκη.

Σημείωση: Δεν αγωνίζεται η ΠΑΕ Νίκη Βόλου (έχει ρεπό).

Πηγή: mikriliga.com

One thought on “H 20η αγωνιστική της Football League

1. Παράθεμα: ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ – ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΟΠΑΠ FOOTBALL LEAGUE 2012-2013 « A e l n e w s