Νίκη Β.-ΑΕΛ :0 – 0 με ακυρωθέν γκολ για την ΑΕΛ

Η ΑΕΛ είχε ένα καλό και ένα κακό ημίχρονο, πέτυχε ένα γκολ που κακώς ακυρώθηκε, είχε κεφαλιά στο δοκάρι και τελικά έφυγε από το Πανθεσσαλικό με τον βαθμό της ισοπαλίας, 0-0, που τη φέρνει να συγκατοικεί στην κορυφή της Football League μαζί με ακόμη 4 ομάδες.
Το καλό ημίχρονο της ΑΕΛ ήταν το πρώτο. Μεγάλη διπλή ευκαιρία στο 9’ με δοκάρι του Χασομέρη και στο… καπάκι σουτ του Τσιμπάμπα που απέκρουσε ο Βούρας. Γκολ του Τσιμπάμπα στο 32’, που ακυρώθηκε κακώς, αφού ο διαιτητής Τοπούζης και ο 2ος βοηθός Χαρίτσης χρέωσαν εσφαλμένα με επιθετικό φάουλ τον Φρανκού στο ξεκίνημα της φάσης. Στο 2ο οι γηπεδούχοι ανέβηκαν, αλλά ο Σέρεμετ με έγκαιρες επεμβάσεις σε 3 περιπτώσεις κράτησε ανέπαφη της εστία του. Η ΑΕΛ κυνήγησε το γκολ της νίκης με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά, αλλά έμεινε τελικό σκορ το 0-0 που της χάρισε ένα πολύτιμο εκτός έδρας βαθμό.

Οι φάσεις του αγώνα

7ο: Μακρινό ευθύβολο σουτ του Τάσιτς, η μπάλα φεύγει άουτ.

9ο: Μεγάλη διπλή ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σέντρα του Νεμπεγλέρα, κεφαλιά του Χασομέρη η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, στην  επαναφορά ο Τσιμπάμπα σουτάρει από πλάγια θέση, αλλά ο Βούρας αποκρούει σε κόρνερ.

29ο: Σέντρα του Κυριάκου από τα δεξιά, ο Παπαγεωργίου με έγκαιρη προβολή κόβει προ του Ουέλινγκτον.

32ο: Ως μη γενόμενο το γκολ του Τσιμπάμπα. Ο δημιουργός της φάσης Φρανκού χρεώνεται με φάουλ πάνω στον Μήτση λίγα δευτερόλεπτα νωρίτερα.

38ο: Καλή στιγμή για τη Νίκη. Το δυνατό σουτ του Ουέλινγκτον έξω από την περιοχή, περνάει άουτ.

39ο: Παρατεταμένο τράβηγμα του Φρανκού από τον Σαμαρά που ξεκινά έξω από την περιοχή και συνεχίζεται και μέσα. Ο διαιτητής Τοπούζης αρνείται τον καταλογισμό φάουλ.

48ο: Με σωτήρια επέμβαση ο Σέρεμετ αποκρούει τετ-α-τετ του Κυριάκου.

50ο: Νέα επέμβαση του Σέρεμετ σε διαγώνιο σουτ του Κυριάκου μέσα από την περιοχή.

64ο: Νέα εντυπωσιακή επέμβαση του Σέρεμετ σε σουτ του Ουέλινγκτον από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής.

74ο: Κόρνερ του Νεμπεγλέρα, κεφαλιά του Φρανκού η μπάλα άουτ.

78ο: Καλή στιγμή για την ΑΕΛ. Σουτ του Χασομέρη έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Βούρας.

78ο: Σουτ του Τάντιτς μέσα από την περιοχή, η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του Σέρεμετ.

80ο: Κλέψιμο του Φρανκού, πάσα στον Τσιμπάμπα ο οποίος κόβεται τελευταία στιγμή πριν πλασάρει τον Βούρα.

87ο: Ο Παγώνης αλλοιώνει το επικίνδυνο σουτ του Σκούφαλη και η μπάλα περνάει κόρνερ.

90ο: Ωραία ατομική ενέργεια του Δεινόπαπα και σουτ, μπλοκάρει ο Βούρας.

Νίκη Βόλου: Βούρας, Ψιάνος, Μήτσης, Σαμαράς, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Κυριάκος, Τάσιτς (56’ Πουρτουλίδης), Σκούφαλης, Ουέλινγκτον (75’ Τάντιτς), Γιάκομπ (67’ Φλίγκος).

ΑΕΛ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας (91’ Γιώτας), Ζεκίνια (66’ Δεινόπαπας), Χασομέρης, Τσιμπάμπα, Φρανκού (83’ Ζουρούδης).