Αποτελέσματα – Βαθμολογία 8ης αγωνιστικής της Football league


Οι πρωτοπόροι της Football League δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην έδρα τους στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Η Αναγέννηση Γιαννιτσών ηττήθηκε με 1-0 από τον Ολυμπιακό Βόλου, ωστόσο παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας με 15 βαθμούς.

Την ήττα σαν γηπεδούχος στο τοπικό ντέρμπι των Σερρών γνώρισε με 1-0 ο Πανσερραϊκός από τον Εθνικό Γαζώρου, ενώ η ΑΕΛ εντός έδρας αναδείχθηκε ισόπαλη 1-1 με τον Θρασύβουλο.

Από εκεί και πέρα, μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε η Δόξα Δράμας με 3-0 στην Κατερίνη επί του Πιερικού, ενώ με γκολ του Ουέλινγκτον η Νίκη Βόλου επικράτησε με 1-0 του Φωκικού. Με το ίδιο σκορ επικράτησε και ο Ηρακλής Ψαχνών της ΑΕΛ Καλλονής.

Ματσάρα έγινε στο «Ελ Πάσο» εκεί όπου Καλλιθέα και Παναχαϊκή αναδείχθηκαν ισόπαλοι με 3-3, ενώ στην Επανομή το ματς μεταξύ της Αναγέννησης Επανομής και του Παναιτωλικού έληξε ισόπαλο χωρίς τέρματα (0-0).

Μεγάλη νίκη πήρε και ο Εργοτέλης επί της Καβάλας με 2-1 και πλησίασε στην κορυφή της βαθμολογίας. Η 8η αγωνιστική ολοκληρώνεται την Δευτέρα στην Ριζούπολη με τον Απόλλωνα Σμύρνης να υποδέχεται τον Ηρακλή.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 8ης αγωνιστικής:

Κυριακή (11/11)

Πιερικός-Δόξα Δράμας 0-3

(67′, 89′ Κάπελ, 87′ Ταραλίδη)

Στο 75′ ο Πιερικός είχε οριζόντιο δοκάρι με τον Σεχολάρι

Πιερικός: Τόλιος, Καρτσαμπάς, Ντόικιτς, Ντάνι, Λόπεζ (60′ Δεσποτόφσκι), Παπαστεργίου (71′ Σεχολάρι), Καθάριος, Δήμου, Λαζαρίδης, Κόιτς, Νίκου (65′ Καραγκούνης).

Δόξα Δράμας: Γουμάγιας, Ταραλίδης, Καμινιώτης, Ιντζόγλου, Σοϊλέδης, Κοντέων, Πουλάκος (80′ Θάνος), Περπερίδης (46′ Κάπελ), Στεργιανός (71′ Γκαρακλίδης), Μπάρος, Μιλένκοβιτς.

Αναγέννηση Γιαννιτσών-Ολυμπιακός Βόλου 0-1

(90′ Ογιαρμπίντε)

Αναγέννηση Γιαννιτσών: Λαμπάκης, Σερέτης, Τσιάμης, Στεργίδης, Χατζόγλου, Φελίπε, Ιορδανίδης, Καρπαθάκης, Στεφανίδης, Νταντίδης, Σκέμπης (89′ Μπαξεβάνος).

Ολυμπιακός Βόλου: Γκίτκος, Κατσιαρός, Γιενγκά (85′ Γαλάνης), Γόγολος, Ογιαρμπίντε, Ανιέτε (91′ Γουσούλης), Παλαιολόγος, Στουρνάρας, Πινδώνης ,Στογιάνοφ, Κόλεφ (65′ Παππάς).

Αναγέννηση Επανομής-Παναιτωλικός 0-0

Στο 15′ ο Παναιτωλικός είχε δοκάρι με τον Μύγα

Αναγέννηση Επανομής: Τοπαλίδης, Τσερκέζος (73′ Νταντάμης), Κουκουλέκης, Τέλλος, Παπατζίκος, Μωυσίδης, Σαμουηλίδης, Τζανδάρης, Ναστόσκι, Ογκουνσότο (57′ λ.τρ. Σικαλόπουλος), Μπαλασάς (69′ Κυζιρίδης).

Παναιτωλικός: Τακίδης, Μπακάκης (38′ λ.τρ. Πασάς), Γκόλιας, Ακουάρο, Ιωάννου, Κούσας, Σφακιανάκης, Μπογκντάνοβιτς (57′ Κουτσοσπύρος), Μύγας, Καμαρά, Φαβάλι (84′ Mετάξουλης).

Ηρακλής Ψαχνών-ΑΕΛ Καλλονής 1-0

(23′ Χαϊκάλης)

Ηρακλής Ψαχνών: Σικαλιάς, Ζουλιώτης, Τάουερ, Μπακομήτρος, Κονέ, Λιόσης, Βαγκελί, Ρεπετσάς, Ποκόνγκ, Σέγκος (4′ λ.τρ. Χαϊκάλης), Γέσιτς (88′ Ντεντέους).

ΑΕΛ Καλλονής: Πάιερ, Χωριανόπουλος, Λαμπρόπουλος, Αναστασιάδης, Μαιστόροβιτς, Μαρσέλο, Σιλιγαρδάκης (53′ Χλεμπ), Μανούσος, Λεοζίνιο (74′ Γκονζάλες), Μανουσάκης (29′ Γκόβας), Καζάκης.

Πανσερραϊκός-Εθνικός Γαζώρου 0-1

(67′ Καπίας)

Στο 15′ έχασε πέναλτι ο Ράνιτς για τον Εθνικό Γαζώρου απέκρουσε ο Αποστολίδης

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης αποβλήθηκε οι Καψάλης του Πανσερραϊκού

Πανσερραϊκός: Κουτζαβασίλης, Τοντόροφ, Κιάσσος, Μπριλάκης (82′ Γιαννόπουλος), Καρακώστας, Σιάκκας, Ανάκογλου, Ράνιτς (54′ Γκουγκουλιάς), Μπονέρης (71′ Καψάλης), Κόντος, Μπανγκουρά.

Εθνικός Γαζώρου: Αποστολίδης, Αλεξάντροβιτς (86′ Καρυπίδης), Γεωργιάδης, Κωνσταντινίδης (74′ Γκόγκας), Κουκόλης, Καπίας, Κοσμίδης, Μπεκιάρης, Ναλμπάντης, Νίρλας, Σαββίδης (76′ Μουσικάκης).

Καλλιθέα-Παναχαϊκή 3-3

(39′, 89′ Mαρουκάκης, 76′ πεν. Ντακόλ- 35′, 70′, 88′ πεν. Γκούρτσας)

Καλλιθέα: Κατσούλης, Χριστοφιλέας, Μουσταφίδης, Ρουσάκης, Σταύρου, Πίκολο (73′ Κατσικογιάννης), Φαρινόλα, Αρβανίτης, Ντακόλ (83′ Καλτσάς), Ατματσίδης (66′ Ντα Σίλβα), Μαρουκάκης.

Παναχαϊκή: Πίτκας, Σπίνουλας (85′ Κωνσταντινίδης), Καραμανλής, Βοσκόπουλος, Ντιόγκο, Φατιόν, Σαλαμαστράκης, Βασιλαντωνόπουλος (82′ Σειτά), Γκούρτσας, Ντίνας, Μαπούκου (94′ Κοκκίνης).

ΑΕΛ-Θρασύβουλος 1-1

(30′ Τσιμπάμπα-62′ Σερέπας)

ΑΕΛ: Σέρεμετ, Παπαγεωργίου, Ραπτάκης, Σκόνδρας, Παγώνης, Νεμπεγλέρας, Τσιάρας (46′ Χατζής), Ζεκίνια, Χασομέρης (78′ Ζουρούδης), Δεινόπαπας (66′ Φρανκού), Τσιμπάμπα.

Θρασύβουλος: Ξεκοδόχοφ, Βασιλείου, Τζιωρτζιόπουλος, Σύρος, Μπακάλης, Ντα Κόστα (46′ Σταυροθανασόπουλος), Πλαβούκος (88′ Αρκουμάνης), Σερέπας, Προβατίδης, Πάνος (78′ Παπανίκου), Καλαμιώτης.

Νίκη Βόλου-Φωκικός 1-0

(82′ Ουέλινγκτον)

Νίκη Βόλου: Bούρας, Ψιάνος, Μήτσης, Σαμαράς, Βέρτζος, Ριζογιάννης, Πουρτουλίδης (90′ Καρατζάς), Σκούφαλης (59′ Φλίγκος), Ουέλινγκτον, Κυριάκος, Γιάκομπ (74′ Τάσιτς).

Φωκικός: Γεωργίου, Θωμόπουλος (85′ Λουκίνας), Εσονό, Λίτσος, Κωστόπουλος, Τετέ, Σκαρίμπας (79′ Παπαζούδης), Ευσταθίου, Ταμπάκης (73′ Θέος), Αλμπέρτο, Γκόμεζ.

Εργοτέλης-Καβάλα 2-1

(9′ Ζαχόρα, 17′ Λαμπίν- 40′ Χλωρός)

Εργοτέλης: Αθανασίου, Γεωργίου (56′ λ.τρ. Πίτσος), Τζανακάκης, Σαρρής, Γιοβάνοβιτς (89′ λ.τρ. Δασκαλάκης), Ρομάνο, Μπουχαλάκης, Ουέλινγκτον, Χαντί, Ζαχόρα, Λαμπίν (55′ Κοζορώνης).

Καβάλα: Αποστολίδης, Παγώνης (84′ Μιγιάτοβιτς), Γελαδάρης, Ντιέ, Τριποτσέρης, Μαραγκός, Ενσαλίβα, Μοκάκε, Πλιάγκας (72′ λ.τρ. Αναστασόπουλος), Ντος Σάντος (65′ Μπρατσιάνη), Χλωρός.

Το υπόλοιπο πρόγραμμα:

Δευτέρα (12/11)

Απόλλων Σμύρνης-Ηρακλής (19.00 ΟΤΕ ΤV)

Ρεπό: Βύζας Μεγάρων

Βαθμολογία

1. Αναγέννηση Γιαννιτσών 15

2. ΑΕΛ 14

3. Εργοτέλης 14

————————————————-

4. Ολυμπιακός Βόλου 13

5. Νίκη Βόλου 13

6. Εθνικός Γαζώρου 12

7. Πανσερραϊκός 12

————————————————-

8. Απόλλων Σμύρνης 11

9. ΑΕΛ Καλλονής 11

10. Καβάλα 11

11. Ηρακλής Ψαχνών 11

12. Παναιτωλικός 10

13. Ηρακλής 9

14. Φωκικός 9

15. Καλλιθέα 9

16. Παναχαϊκή 8

17. Δόξα Δράμας 7

18. Πιερικός 6

————————————————-

19. Βύζας Μεγάρων 6

20. Θρασύβουλος 5

21. Αναγέννηση Επανομής 4

 

 

Επόμενη αγωνιστική (9η)

 

Δόξα Δράμας-Ολυμπιακός Βόλου

Ηρακλής-Πιερικός

Παναιτωλικός-Αναγέννηση Γιαννιτσών

ΑΕΛ Καλλονής-Απόλλων Σμύρνης

Εθνικός Γαζώρου-Αναγέννηση Επανομής

Καβάλα-Ηρακλής Ψαχνών

Παναχαϊκή-Πανσερραϊκός

Βύζας Μεγάρων-Εργοτέλης

Θρασύβουλος-Καλλιθέα

Νίκη Βόλου-ΑΕΛ

Ρεπό: Φωκικός

Advertisements