Θρασύβουλος – ΑΕΛ: 1-1

Όλοι (Χ)αρούμενοι στη Φυλή

Το ματς της Φυλής απέκτησε τυπικό χαρακτήρα λίγα λεπτά πριν την έναρξη του και το 1-1 άφησε άπαντες ικανοποιημένους.

Μόνο η ΑΕΛ είχε στόχο πριν ξεκινήσει το ματς, αλλά λόγω της ήττας του Αγροτικού Αστέρα και του Φωκικού εξασφάλισε την παραμονή της πριν πατήσει τον αγωνιστικό χώρο. Σωμένος ήταν και ο Θρασύβουλος, οπότε η αναμέτρηση δεν είχε κανέναν βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Θρασύβουλος ευτύχησε να προηγηθεί στο πρώτο μέρος με τον Ντακόλ στην μοναδική του αξιόλογη φάση. Στην επανάληψη μπήκε δυνατά, έψαξε το 2-0, αλλά η ΑΕΛ έφερε το ματς στα ίσια σε μία ανύποπτη φάση με τον Τσιάρα. Μελανό σημείο του αγώνα η άνευ λόγου και αιτίας αποβολή του Μανώλη Ψωμά που εκνευρίστηκε σε μία φάση και δεν μπόρεσε να συγκρατηθεί.

Λεπτό προς λεπτό

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

93′ Σουτ του Ντα Σίλβα, ψηλά άουτ.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Ζουμπουλάκη.

82′ Τρίτη ΑΛΛΑΓΗ για τον Θρασύβουλο. Μπήκε ο Μανωλάς στη θέση του Βλάχου.

79′ ΚΟΚΚΙΝΗ κάρτα στον Ψωμά μετά από υπόδειξη του πρώτου βοηθού. Υποθέτουμε ότι ο κεντρικός αμυντικός της ΑΕΛ έβρισε τον επόπτη Στουρουλάκη, αλλιώς δεν εξηγείται η αποβολή του.

78′ Κλείνει τις ΑΛΛΑΓΕΣ της η ΑΕΛ. Βγήκε ο σκόρερ Τσιάρας και μπήκε ο Φωτιάς.

75′ Κίτρινη κάρτα στον Βλάχο.

72′ ΑΛΛΑΓΗ για τους πράσινους. Ο Νικολάου στη θέση του Μουκίδη.

ΓΚΟΛ 1-1. Στο 68′ η ΑΕΛ βρίσκει τον τρόπο να σκοράρει και να φέρει το ματς στα ίσια. Ο νεαρός Τσιάρας ευνοήθηκε από τις κόντρες, μπήκε στην περιοχή και με ένα δυνατό σουτ νίκησε τον Μητσέα.

66′ Ωραίο σουτ του Λαζιμάν, λίγο πάνω από το δοκάρι.

61′ Δεύτερη ΑΛΛΑΓΗ για την ΑΕΛ. Ο Πλιάγκας αντί του Μπλέντι.

60′ Μακρινό σουτ του Χασομέρη, πάνω από το δοκάρι.

59′ Δοκάρι για τον Θρασύβουλο και τεράστια χαμένη ευκαιρία. Ο Ντακόλ μπήκε από τα δεξιά, έκανε τη σέντρα, ο Σωτηρίου έδιωξε με τα χέρια, ο Ντα Σίλβα πήρε το ριμπάουντ και σούταρε, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι. Νέο ριμπάουντ, αυτή τη φορά από τον Μουκίδη που πλάσαρε σε κενό τέρμα, όμως, ο Ψωμάς με τάκλιν απομάκρυνε μακριά.

57′ ΑΛΛΑΓΗ για την ΑΕΛ. Βγήκε ο Γκρούμπιεσιτς, μπήκε ο Λαζιμάν.

56′ ΑΛΛΑΓΗ για τον Θρασύβουλο. Εκτός ο Βασιλείου, στη θέση του ο Ψιάνος.

55′ Κίτρινη κάρτα στον Βούζα.

53′ Σουτ του Μπεγκόνια, λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Σωτηρίου.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο χωρίς αλλαγές.

ΤΕΛΟΣ Α’ ΜΕΡΟΥΣ

43′ Φάουλ του Χατζή, απομάκρυνε με τις γροθιές ο Μητσέας.

41′ Λάθη στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Βλάχος βγήκε ευνοημένος και σούταρε, αλλά ο Σωτηρίου έδιωξε σε κόρνερ.

39′ Σουτ του Βούζα εκτός περιοχής, καμία τύχη, η μπάλα πέρασε άουτ.

29′ Σέντρα του Παπαγεωργίου, λάθος έξοδος του Μητσέα, αδράνησαν οι φιλοξενούμενοι και δεν έσπρωξαν τη μπάλα στα δίχτυα.

* Την εμφάνιση τους στο γήπεδο έκαναν 20 οπαδοί της ΑΕΛ, στην εξέδρα των φιλοξενουμένων.

27′ Ευκαιρία για τον Θρασύβουλο. Κόρνερ του Μπεγκόνια, κεφαλιά του Βασιλείου λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

ΓΚΟΛ 1-0. Στο 22′ και στην πρώτη καλή φάση οι γηπεδούχοι βρήκαν δίχτυα. Ο Βλάχος έπαιξε το ένα-δύο με τον Ζουμπουλάκη, ο τελευταίος έβγαλε ωραία ψηλοκρεμαστή σέντρα και ο Ντακόλ με κεφαλιά προ κενής εστίας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

14′ Κάθετη του Βούζα στον Γκρούμπιεσιτς, ο φορ της ΑΕΛ σημειώνεται σε θέση οφ-σάιντ. Δεν δικαιώνει το ριπλέι τον πρώτο βοηθό.

5′ Από μπαλιά του Χασομέρη, τετ-α-τετ του Μπλέντι με τον Μητσέα, ο γκολκίπερ του Θρασύβουλου απέκρουσε με τα πόδια το πλασέ.

1′ Ξεκίνησε το παιχνίδι.

ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ: Μητσέας, Ζουμπουλάκης, Παγώνης, Βασιλείου, Σύρος, Μπεγκόνια, Σκόνδρας, Μουκίδης, Βλάχος, Ντα Σίλβα, Ντακόλ.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Κασμερίδης, Ψιάνος, Σταμπολζίεφ, Μανωλάς, Καρλόπουλος, Καλαμιώτης, Νικολάου.

ΑΕΛ: Σωτηρίου, Κολοβέτσιος, Ψωμάς, Παπαγεωργίου, Καρανίκας, Χατζής, Τσιάρας, Βούζας, Γκρούμπιεσιτς, Μπλέντι, Χασομέρης.

Στον πάγκο βρίσκονται οι: Βοσνιάδης, Γκαλίτσιος, Φωτιάς, Πλιάγκας, Σιατραβάνης, Λαζιμάν, Πίνα.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μουρτζάκης (Ηρακλείου)

ΒΟΗΘΟΙ: Σταυρουλάκης, Κουράκης (Ηρακλείου)

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μήτση (Πειραιά)