ΑΕΛ – Πανθρακικός: 3-2

Νικήτρια η… απελευθερωμένη ΑΕΛ

Η ΑΕΛ χωρίς άγχος απέδωσε όμορφο ποδόσφαιρο και επικράτησε 3-2 του Πανθρακικού.

Η θεσσαλική ομάδα βαθμολογικό ενδιαφέρον απέναντι στους Ακρίτες δεν είχε, όμως ήθελε το τρίποντο για να τονώσει το ηθικό της σε μία απογοητευτική χρονιά. Τα κατάφερε, λοιπόν, επικρατώντας 3-2 και ικανοποίησε τους φιλάθλους της, ειδικά με το πρόσωπο του πρώτου ημιχρόνου.

Οι φιλοξενούμενοι από την άλλη πλευρά, παρατάχθηκαν με πολλές αλλαγές στο αρχικό σχήμα, καθώς προγραμματίζουν ήδη την επόμενη σεζόν στη Super League…

Στο 13′ ο Νεμπεγλέρας με πέναλτι άνοιξε το σκορ και ο Καούνος στο 28′ έκανε το 2-0. Στο επόμενο λεπτό ο Μίνγκας μείωσε, αλλά ο Καούνος και πάλι (48′) ανέβασε τον δείκτη στο 3-1. Το 3-2 διαμόρφωσε ο Σουλτανίδης στο 67′

ΑΕΛ: Σωτηρίου, Καρανίκας, Γκαλίτσιος, Παπαγεωργίου, Βενετίδης, Χατζής, Νεμπεγλέρας, Μπλέντι, Χασομέρης (76′ Σιατραβάνης), Γκρούμπιεσιτς (62′ Ζεκίνια), Καούνος (87′ Φωτιάς).
Πανθρακικός: Ταϊρης, Σκλιοπίδης, Σουλτανίδης, Μίνγκας (46′ Γωνιάδης), Στάθης, Μπαϊκάρα, Λιαπάκης, Μοσχάκης (61′ Μουνάφο), Μακρυδημήτρης, Βαγγελόπουλος, Πόνσε (61′ Χλωρός).

Λεπτό προς λεπτό

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

96′ Τέλος του αγώνα.

92′ ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Σωτηρίου.

91′ Γυριστό σουτ του Σουλτανίδη η μπάλα άουτ.

90′ ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Μπαϊκαρά.

87′ ΑΛΛΑΓΗ για την ΑΕΛ. Στη θέση του Καούνου ο Φωτιάς.

87′ ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Βαγγελόπουλο.

76′ ΑΛΛΑΓΗ για την ΑΕΛ. Στη θέση του Χασομέρη ο Σιατραβάνης.

74′ ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Μακρυδημήτρη.

67′ ΓΚΟΛ! 3-2 ο Πανθρακικός! Ο Γωνιάδης σέντραρε από αριστερά και ο Σουλτανίδης με κεφαλιά μείωσε.

62′ ΑΛΛΑΓΗ για την ΑΕΛ. Στη θέση του Γκρούμπιεσιτς ο Ζεκίνια.

61′ ΑΛΛΑΓΕΣ για τον Πανθρακικό. Στις θέσεις των Πόνσε, Μοσχάκη, οι Χλωρός, Μουνάφο αντίστοιχα.

59′ ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Πόνσε.

48′ ΓΚΟΛ! 3-1 η ΑΕΛ. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ ο Καούνος στο δεύτερο δοκάρι με δεξί πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

47′ ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Λιαπάκη.

46′ Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο

46′ ΑΛΛΑΓΗ για τον Πανθρακικό. Στη θέση του Μίνγκα ο Γωνιάδης.

A’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

45+2′ Τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45+1′ Σέντρα του Βενετίδη από αριστερά, ο Λιαπάκης έδιωξε προ του Καούνου.

35′ ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Γκαλίτσιο.

29′ ΓΚΟΛ! 2-1! Ο Μίνγκας με πλασέ, καλυπτόμενος, μείωσε για τους Ακρίτες! Παρά τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων το γκολ είναι «καθαρό».

28′ ΓΚΟΛ! 2-0! Σέντρα του Μούτσα από αριστερά, κεφαλιά του Καούνου, η μπάλα στα δίχτυα!

24′ Σέντρα του Καρανίκα από δεξιά, ο Ταΐρης με γροθιές έδιωξε.

22′ Ο Σκλιοπίδης έκοψε την τελευταία στιγμή πριν ο Καούνος στείλει τη μπάλα στα δίχτυα έπειτα από σέντρα από αριστερά.

13′ ΓΚΟΛ! 1-0 η ΑΕΛ με εκτέλεση πέναλτι του Νεμπεγλέρα.

12′ ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Ταΐρη.

12′ Πέναλτι κέρδισε η ΑΕΛ σε ανατροπή του Καούνου από τον Ταΐρη.

10′ Σουτ του Σουλτανίδη, η μπάλα άουτ.

4′ Ο Μίνγκας τετ α τετ με τον Σωτηρίου… καταφέρνει να στείλει τη μπάλα άουτ.

3′ Σουτ του Μίνγκα από πλάγια θέση, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ!

1′ Προσπάθεια του Χασομέρη, ο Ταΐρης πέφτει και μπλοκάρει τη μπάλα.

1′ Έναρξη του αγώνα.

Οι συνθέσεις:

Αναπληρωματικοί ΑΕΛ: Βοσνιάδης, Φωτιάς, Τσιάρας, Πίνα, Σιατραβάνης, Λαζιμάν, Ζεκίνια.

Αναπληρωματικοί Πανθρακικού: Σικαλιάς, Μουνάφο, Χλωρός, Σαρακατσάνος, Ρεκλείτης, Γωνιάδης, Μπουτζίκος.